Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
17°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Dr. Nevzat DOĞAN
İzmit Belediye Başkanı

Başkandan Haberler

İpek Halıcılığı İzmit’te Yaşatılıyor

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 320
İpek Halıcılığı İzmit’te Yaşatılıyor

İzmit Belediyesi tarafından açılan ipek halı kursu sayesinde ünü büyün dünyaya yayılmış olan Hereke ipek halıcılığı yaşatılıyor.

İzmit Belediyesi ile Han Halı firması ortaklığında yaklaşık üç yıl önce açılan kurs sayesinde 100’ye yakı bayan hem meslek sahibi oldu, hem de sektörün kalifiye eleman ihtiyacını karşıladılar. Halen Yeşil Konakta ve Tavşantepe’deki İbrahim Süreyya Yiğit İlkokulu’nda faaliyet gösteren ipek halı kursuna 17 -53 yaşları arasında toplam 40 bayan katılıyor. İZMEK bünyesinde açılan ipek halıcılığı kursunda ilmek atma, kirkitli dokuma, ipek halıda çözgü, ipek halıda kalite, ipek halıda onarım ve kirkitle dokuma tezgahı teknikleri öğretiliyor. Kursiyerlere attıkları ilmek sayısı üzerinden ücret ödendiği kaydedildi.

İzmit Bir Kültür Şehri

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, restore edilen ve bir bölümünde ipek halı dokumacılığı yapılan Yeşil Konak’taki kursiyerleri ziyaret etti.  Başkan Doğan “şehrimizin değeri ve kültürümüzün bir parçası olan Hereke Halıcılığını yaşatmak için açmış olduğumuz bu kursumuzla hem unutulmaya yüz tutmuş bu değerimizi yeniden yaşatıyoruz, hem de bayanlarımıza iş imkanı sağlamış oluyoruz” dedi.

TWITTER
FACEBOOK
INSTAGRAM
BAŞKANDAN HABERLER
facebook twitter instagram