Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
17°C
ETKİNLİK TAKVİMİ

Haberler

Bayanlardan Bendir Kursuna Büyük İlgi

Tarih :     Görüntülenme Sayısı: 202
Bayanlardan Bendir Kursuna Büyük İlgi

İzmit Belediyesi ile Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğindeki İZMEK bünyesinde açılan bendir kursuna bayanlar büyük ilgi gösteriyor.

Türkiye'de son dönemlerde kullanım alanı yaygınlaşmaya başlayan Türk Tasavvuf Müziğinin yanında Türk Halk Müziğinde de en çok kullanılan ritim aleti olan bendir kursuna 46 kişi katılıyor.

Aile Ekonomisine Katkı

Belsa B Blok’ta Mayıs ayına kadar devam edecek kursun öğretmenliğini Nebahat Ciddi ve Tuğba Giray yapıyor. Bendir kursu hakkında bilgi veren öğretmenler “kursiyerlerle klasik Türk Müziğinden ve Mevlevi Türk Tasavvuf Musikisinden birçok parçayı ve ritmi çalışıyoruz. Neşe içinde geçen kursta temel enstrüman tutuşu, vuruş teknikleri, Türk Müziği basit usulleri ve velveleleri, seviyelere uygun eserler ile icra uygulaması eğitimleri veriyoruz. İzmit genelinde yaşayan herkese açık olan kursumuza 12 yaş ve üzeri tüm vatandaşlarımız katılabilir. Günümüzde organizasyon şirketlerinin artmasıyla bendir kullanımı yeni bir sektörün doğmasına neden olmuştur. Kursiyerlerimiz bu organizasyon şirketlerinde, cemiyetlerde, kına gecelerinde eğitimlerini hayata geçirebilir, böylelikle aile ekonomilerine katkıda bulunabilirler” dediler.

 

 -