Yükleniyor...

Yükleniyor...
 
  • Türkçe
  • English
facebook twitter instagram
9°C
ETKİNLİK TAKVİMİ
Birlikte Başardık...
Çalışmalarımız
Diğer Çalışmalarımız
ÇALIŞMALARIMIZ / Kültür Tepesi 2. Etap

Kültür Tepesi 2. Etap

Kasr-ı Hümayun (Saray Müze), Paşalar Dairesi, Redif, Atatürk Müzesi ve İmaret Camii gibi anıtsal tescilli eserlerin yer aldığı, alanda hazırlanmakta olan Tarih Koridoru Projesi kapsamındaki Kültür Tepesi 2. Etap Projesi’nde tarih, sanat ve kültürün iç içe yaşanacağı bir alan tasarlanıyor. Proje kapsamında Kasr-ı Hümayun ile Paşalar Dairesinin de kullanıma açılması planlanmaktadır.
4 FARKLI SANAT DALI
11 bin 600 metrekarelik alandan oluşan Kültür Tepesi’nin proje alanında ulaşım, kullanıcı yoğunluğu, arazi durumu, topoğrafya, mevcut ağaç dokusu, tarihi binaların konumu gibi birçok yönüyle alanın özellikleri göz önünde bulundurularak tasarımına karar verildi.  Proje alanında konsept olarak sanat olmasına karar verilmiş ve projede 4 farklı sanat dalına yer verildi. Bu sanat dalları resim, müzik, edebiyat, heykelden oluşuyor. 
PERFORMANS SERGİLEME ALANLARI
Gölet, merdiven oturma alanları,  müzik dinleti ve performans sergileme alanı için ahşap sahne, yerel veya genel sanatçıların eser ve otobiyografilerinin sergilendiği panolar, özel tasarım banklarından oluşan dinlenme alanı, gölet içerisindeki adalarda konumlanmış resim boyama alanı ve kuru havuz projede yer almaktadır. 
LED AYDINLATMALAR
Mevcut ağaç yoğunluğunun korunması ve doğal dokunun kaybolmaması fikrinden yola çıkılarak tasarlanan gölet 1000 m2 olmakla birlikte içerisinde 3 adet adacık barındırmakta. Topoğrafyadan kaynaklanan eğim avantaja çevrilerek ihtiyaç olan oturma-dinlenme birimleri merdivenle birlikte çözülmüş, led aydınlatma ile estetik bir görünüm kazandırması planlanmıştır.
ENGELLİLER İÇİN YOL
Bu tasarım kararlarıyla İzmit Kültür Tepesi sanatsal yönünü kaybetmeyerek, mevcut yeşil dokusu muhafaza edilerek estetik yönü de ivme kazanmıştır. Getirilecek fonksiyonlarla her köşede sanat dallarının harekete geçtiği, engelli, yaşlı ve çocukların da rahat kullanabileceği yol - mekan çözümleri ile mevcut tarihi yapıların harmanlandığı estetik ve aktif bir alan olması planlanmıştır.
 
Fotoğraf Galerisi