KAMUOYU VE BASINA DUYURU

17 Haziran 2023
Metni Sesli Dinle

KOÜ Umuttepe Yerleşkesi’nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen, bir öğrencinin saldırgan bir köpek tarafından kovalanması ve öğrenci arkadaşımızın yaralanmasıyla sonuçlanan üzücü olayla ilgili ilk olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz.

Ancak yaşanan bu üzücü olayın ardından HayFed (Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu) tarafından kamuoyunu yanıltıcı açıklamalarla ilgili açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Merkezin Dosyası Bir Yıl Bakanlıkta Bekledi

Kentimizin Sekbanlı mevkiinde; daha önce özel bir şirket tarafından kullanılan alanda, İzmit Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon merkezinin kurulması için 2021 yılının Şubat ayında Tarım ve Orman Bakanlığı Sakarya Orman Bölge Müdürlüğüne başvurulmuştur. Yerin uygunluk yazısı ise bir yılı aşkın bir süre sonra, yani 27.04.2022 tarihinde gelmiştir.

Alanda Elektrik ve Su Yok

Ancak,  söz konusu alanı daha önce kullanan özel şirketin elektrik ve su hatları öncesinde bölgede mevcut iken, şimdi ise yeni elektrik ve su hatlarının çekilmesi gerekmektedir. İlgili kanunun 2013/8 ve 2013/16 sayılı genelgesi kapsamında da hayvan bakım yerlerinin olacağı alanlarda yol ve elektrik imkanının olması gerekmektedir.

İSU ve SEDAŞ Elektrik ve Su Vermiyor

Derhal ilgili kurumlarla yazışmalar başlatılmış; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU’dan bölgeye su ve SEDAŞ’tan elektrik hattı çekilmesi istenmiştir. İSU’dan İzmit Belediyesine 03/2023 tarihli gelen yazıda bölgeye su hattı, SEDAŞ’tan ise 06/2023 tarihli yazıda elektrik hattı çekilmeyeceği belirtilmiştir.

Kocaeli Valiliğinin Bilgisi Dahilinde Görüşmeler Devam Ediyor

Konuyla ilgili olarak, Kocaeli Valiliğini bilgilendirmemiz sonucunda valiliğimiz bölgeye elektrik ve su hattının çekilmesi için kurumlarla görüşmelerini sürdürmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

İZMİT BELEDİYESİ