AKP VE MHP’LİLERİN MAĞDUR ETTİĞİ EYT’LİLERİN SESİ EVRENSEL GAZETESİNDEN TÜRKİYE’YE ULAŞTI

6 Temmuz 2023
Metni Sesli Dinle

“Siyasi Rant Uğruna Bizi Mağdur Ediyorlar”

EYT’li işçilerin tazminatlarını ödemek üzere arazi satışına izin vermeyen AKP ve MHP’li meclis üyelerinin mağdur ettiği İzmit Belediyesi emeklileri Evrensel Gazetesinden seslerini duyurdu. İşçiler, “Siyasi rant uğruna bizi mağdur ediyorlar” dedi

İzmit Belediyesi, EYT’li işçilerin tazminatlarını ödemek üzere bu ay da arazi satışını meclis toplantısında gündeme getirdi. Fakat meclis çoğunluğunu oluşturan AKP ve MHP’li meclis üyelerinin ret oyları nedeniyle mağdur olan işçiler oldu. Konuyla ilgili olarak mağdur edilen işçilerle konuşan Evrensel Gazetesi de bu mağduriyetin sebebini işçilerin ağzından tüm Türkiye’ye ulaştırdı.

“AKP’li Meclis Üyeleri Engel Oluyor”

Emekli bir belediye işçisi, “Biz EYT için başvuru yaptığımızda belediye ödemeleri yapmak için kredi başvurusu yapacağını, çıkmazsa taksitler halinde yapacağını söylemişti. Kredi çıkmadı, arsa satışı yapıp vereceğiz dediler, buna da AKP’li meclis üyeleri engel oluyor. Daha önce arsa satışlarına onay verdik bu paraları ne yaptınız diye soruyor. Siyasi rant uğruna bizi mağdur ediyorlar. Sonuçta olan bizlere oluyor. Bizim sorunumuzun bir an evvel çözülmesi gerek” diye konuştu.

“Hala Çalışmak Zorundayım”

Evrensel’e konuşan bir diğer işçi şu ifadeleri kullandı: Ben tazminatımı alsaydım evimi yenileyecektim ama şu an sadece ilk taksiti alabildim bir de bayram öncesi bir miktar yatırdılar. Ben emekli olduğumda gram altın 1100 lira idi şimdi 1600 lirayı aşmış durumda. Biz görüştüğümüzde onay vereceğiz, mağduriyetiniz giderilecek dediler ama son yapılan meclis toplantısında da onay vermediler. Bu işin bir an önce çözülmesi gerek. Biz çıkarken 1 kuruş almadan çıktık. 7 bin 500 lira emekli maaşı alıyorum, hâlâ çalışmak zorundayım. Çocuklarımı okutuyorum.

“Her Belediyeye Çıkan Kredi İzmit Belediyesine Çıkmıyor!”

Bir başka işçi ise “Burada yıllarca çalışmışız ve hâlâ paramızı alamamışız. Biz gerçekten mağdur edildik. Belediyenin kasasında para yoksa ya kredi çekecek ya arsa satacak ya projesinden vazgeçip bizim paramızı ödeyecek. Her belediyeye kredi çıkıyor İzmit Belediyesine neden çıkmıyor? Arsa satışına da AKP’liler engel oluyor. Onların derdi zaten bizim ne yaşadığımız değil. AKP’li üyeler son meclis toplantısında onayı verseydiler, yine ödemezse belediye o zaman söyle sözünü. Belediye yönetiminin de bunu öngörmesi bütçe ayarlaması gerekirdi. Benim burada öfkem kimsenin bizi düşünmemesi. Borç ödüyorum, çocuğumun çeyiz parası birilerinin siyaseti için heba oluyor” diye konuştu.