BAŞKAN HÜRRİYET, 27 MİLYON LİRALIK ARAÇ KREDİ BORCUNU BİTİRDİKLERİNİ AÇIKLADI

4 Nisan 2023
Metni Sesli Dinle

Engellemeseydiniz Bugün Tüm Araçlarımız İzmit’in Olacaktı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Nisan ayı olağan meclis toplantısında araç kiralama konusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Keşke 3 buçuk yıl önce 55 milyon lira kullanabilseydik de tüm hizmet araçlarını satın almış olsaydık. O dönem 27 milyon lira olarak kullandığımızın kredinin borcunu bugün itibariyle bitirdik”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, 2022 yılı Denetim Raporuyla ilgili konuşan AK Parti Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu’nun iddialarına yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Hürriyet, araç kiralama konusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Araç kiralama konusu 4 yıldan beri uğraştığımız bir konu. Keşke en başından beri satın alabilseydik de bugün hiç kiralama yapmamış olsaydık. Bugün itibariyle kredi borcumuz bitti. 3 buçuk yıl önce kullandığımız kredinin bugün itibariyle borcunu bitirdik. O zaman 27 milyon lira kredi yetkisi vermiştiniz.

55 Milyon Kredi Kullansaydık Bugün Borcu Bitecekti

Eğer 55 milyon lira verilmiş olsaydı bugün itibariyle o kredi bitecekti. Biz bütün araçlarımızı satın almış ve bu kiralamalardan hiç bahsetmiyor olacaktık. Ona rağmen gelir gelmez temizlik araçları içim yaptığımız ihaleyi hatırlatmak isterim. Bizden 3 yıl önce yapılan ihalenin fiyatına göre çok daha düşük bedelle ihale etmiştik.

“Ciddi Bir Mali Disiplin Oluşturduk”

En son açık ihale yaptık, satın alma nedeniyle iptal ettik. Aynı zamanda Kamu İhale Kurumuna giden bir ihale. Sonra 3 aylık ihale yaptık. Biri 2 yıllık ihale sonrasında da biz 3 aylık yapmıştık. Arada sadece 400 – 500 küsur lira fark vardı. Biz 3 aylık yapmamıza rağmen çok düşük bir farkla bu ihaleyi yaptık. Bu bile çok ciddi bir mali disiplin oluşturduğumuzu gösteriyor” dedi.