BAŞKAN HÜRRİYET: ARAÇ SATIN ALMA KONUSUNDA ÇİFTE STANDARDA UĞRADIK

30 Aralık 2022
Metni Sesli Dinle

“Bunca Kamu Zararının Hesabını Nasıl Verecekler”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Darıca Belediyesinin hizmet araçlarını kiralamak yerine satın alması üzerine aynı mücadeleyi üç yıl boyunca verdiklerini ve İzmit Belediyesine bu konuda çifte standart uygulandığını söyledi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Darıca Belediyesinin hizmet araçlarını satın almasının ardından sosyal medya üzerinden bir açıklama yayınladı. Başkan Hürriyet, “Çifte standarda maruz kalmamıza, başarısız olalım diye bile isteye kötülük yapılmasına, İzmit’in zarara uğratılmasına ah ettim. Daha görev süremizin 5. ayında, ‘Tüm araçları satın almak istiyoruz. Kiralamak israftır’ dedik. Akp’liler 20 yıl sonra anladılar israf olduğunu” ifadelerini kullandı.

“Haberi Okuyunca İçim Acıdı”

Başkan Hürriyet açıklamasında, “Kim diyor? AKP’liler. Ne diyorlar? ‘KİRALAMADIK, SATIN ALDIK. 2 senelik kiralama bedeliyle araçların tamamı alındı’ diyorlar. Bakın burası çok önemli. Bu haberi okuyunca içim acıdı. İzmit’e 3 yıldır yapılan kötülüğe ah ettim. Çifte standarda maruz kalmamıza, başarısız olalım diye, bile isteye kötülük yapılmasına, İzmit’in zarara uğratılmasına ah ettim.

“Yıllarca Yalan Mı Söylediniz Millete?”

“Peki bizi 3 yıldır kiralamaya mahkum eden zihniyeti ve tüm hizmet araçlarını satın almayalım diye 3 yıl boyunca kredi yetkisi vermeyerek kente ihanete göz yumanları nereye koyacağız. Daha görev süremizin 5. ayında, “Tüm araçları satın almak istiyoruz. Kiralamak israftır” dedik. Akp’liler 20 yıl sonra anladılar israf olduğunu. Peki bu kiralama düzenini siz getirmediniz mi? Yıllarca yalan mı söylediniz millete?

“150 Milyondan Fazla Para Ödeyeceğiz”

“Hizmet araçlarını satın alırsak kendi kendini çok kısa sürede ödeyecek” dedik. Ama dinletemedik. Göreve geldiğimizin 5. Ayından bu yana mücadele ediyoruz tüm araçları alabilmek için. O dönemde 55 milyona tüm araçları alabilecekken kredi izni verilmediği için şimdi 150 milyondan fazla para ödeyeceğiz. – Ki 55 milyon kredi talebimizin 27 milyonunu zarla zorla almıştık. Aradaki fark sadece 28 milyon. 3 yıl geciktirildik ve o 28 milyon şimdi 150 milyon oldu.

“AKP Döneminde Verilen Milyonları Saymıyorum Bile”

3 yıl önce 28 milyon daha kredi yetkisi verilseydi 2023 Mart ayında kredi borcunu da bitirmiş olacaktık. Ve 3,5 yılda araçların büyük çoğunluğunu kiralamak zorunda bırakıldığımız için hem kiralama hem de artan satın alma maliyetleri ve artan kredi faizlerini topladığımızda 220 milyondan fazla bütçe harcamak zorunda kaldık. Ve tabi ki bizden önceki 15 yıllık AKP döneminde araç kiralarına verilen milyonları saymıyorum bile…

“Resmen İzmit’e İhanettir Bu”

Yazık, günah. Bu 220 milyon ile kaç tane kreş, kaç tane kültür merkezi, kaç tane kütüphane yapılırdı. Kaç sokak yenilenirdi, aşevi açılırdı ya da sosyal tesisler yapılırdı. Resmen İzmit’e ihanettir bu. Sürekli yalan bilgilerle, her gün müfettiş baskısı ile bize hesap sormaya kalkanlar, bu dünyada ve öbür dünyada bunca kamu zararının hesabını nasıl verecekler” ifadelerine yer verdi.