BAŞKAN HÜRRİYET, KANDIRA TARIM FESTİVALİ’NE KATILDI

25 Eylül 2022
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (2)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (3)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (4)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (5)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (6)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (8)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (9)
Başkan Hürriyet, Kandıra Tarım Festivali’ne katıldı “Türkiye’yi üretim kurtaracak” (1)
Metni Sesli Dinle

“Türkiye’yi Üretim Kurtaracak”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra Akçaova Köyü’nde yapılan 2. Geleneksel Kandıra Köyleri Tarım Festivali’ne katıldı. Üretimin önemine vurgu yapan Başkan Hürriyet, “Türkiye’yi üretim kurtaracak” dedi 

Genç Kandıralılar Derneği ve Akçaova Kocadere Havzası Derneği tarafından düzenlenen 2. Geleneksel Kandıra Köyleri Tarım Festivali, Kandıra Akçaova Köyü’nde gerçekleştirildi. Yerel lezzetlerin ve ürünlerin tanıtıldığı festivale; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Memleket Partisi Kocaeli İl Başkanı Murat Erinç, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Genç Kandıralılar Derneği Başkanı Nurullah Özer, Akçaova Kocadere Havzası Derneği Başkanı Mustafa Aldemir, Türkiye Muhtarlar Derneği Kandıra Şube Başkanı Mustafa Satılmış, İzmit Çevre Köyler Ar-Ge Platformu Başkanı İsmail Akdeniz, ziraat mühendisleri ve Kandıralı üreticiler katıldı.

Hürriyet, Derneklere Teşekkür Etti

Organik tarım ilkeleri, konvansiyonel tarımdan organik tarıma geçiş, ekolojik tarım ve havza bazlı üretim konularının ele alındığı festivalde konuşan Başkan Hürriyet, üretimin önemine değindi. Hürriyet, “Tarım ve üretmenin ne kadar önemli olduğuna vurgu yapan bu güzel etkinlikte sizlerle birlikte olmak bizim için çok kıymetli. Her iki derneğe ve yönetimlerine böylesi önemli farkındalık yaratan çalışmalara imza attıkları için teşekkür ediyorum.

“Türkiye’yi Üretim Kurtaracak”

Tarım, üretmek, toprağın zenginliğini ortaya çıkartmak, üretirken de kentlere katma değer yaratmak çok ama çok kıymetli. Biz de İzmit Belediyesi olarak tarımsal faaliyetleri yürütürken hep Türkiye’yi üretim kurtaracak diyoruz. Üretmek, üretmek, üretmek. Tabi ki doğal, katma değeri yüksek ve ülkemize katkısı olan üretimi her koşulda her fırsatta desteklemek çok önemli.

“Akılcı Üretim Desteklenmeli”

Biliyoruz ki şu anda üreticimiz zorluk çekiyor. Sıkıntı içerisinde. Girdi maliyetleri çok yüksek. Ürettiğini satarken zorlanıyor. Ürettiğine harcadığı parayı ne yazık ki satarken çıkartamıyor. Bin bir zorlukla daha fazla üretmeye çalışıyor. Üretimin giderek düştüğü dönemdeyiz. Bunun için yerelden genele genelden yerele mutlaka akılcı, uygulanabilir ve büyük ölçekli vizyoner bir bakış açısıyla üretimin desteklenmeye ihtiyacı var.

“Kocaeli, Köyleri ve Üreticisiyle Zengin Bir Kent”

Kocaeli hep sanayinin başkenti olarak adlandırılır. Kocaeli’nin güçlü bir kırsalı, toprağı ve üreticisi var. O yüzden Kocaeli’yi sadece sanayi kimliği ile hafızanıza yerleştirmeyin. Kocaeli köyleri ve üreticisiyle zengin bir kent. Ama yaşadığı zorluklara hep birlikte el vermek gerekiyor. Bu anlamda hem yerel hem de genel yönetimlere çok iş düşüyor. Genel ekonomik problemlerin bir an öncesi arkamızda kaldığı, üreticimizin daha güçlü olduğu, ekilmemiş toprağın kalmadığı ve çocuklarımıza güvenli tarım politikaları bırakacağımız kıymetli günler diliyorum” ifadelerini kullandı.