BAŞKAN HÜRRİYET NİKOMEDİA’YI MİLYONLARA ANLATTI

10 Ekim 2022
Başkan Hürriyet Nikomedia'yı milyonlara anlattı (2)
Başkan Hürriyet Nikomedia'yı milyonlara anlattı (3)
Metni Sesli Dinle

“Roma’ya Yarım Asır Başkentlik Yapan 3 Bin Yıllık Bir Tarihimiz Var”

Halk TV’de canlı yayınlanan “Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar” programına katılan Başkan Hürriyet, “Hiç bir kente nasip olmayan böylesi 3 bin yıllık bir tarihimiz var” dedi.

Halk TV ekranlarında canlı yayınlanan Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar adlı TV programının bu haftaki adresi İzmit oldu. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Teras Alanı’nda gerçekleştirilen programa katılan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit’in 3 bin yıllık tarihini ve dünyada eşi benzeri olmayan İzmit’in renkli rölyeflerini milyonlara anlattı.

“İzmit Roma’ya 46 Yıl Başkentlik Yaptı”

Kayıp başkent Nikomedia ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Hürriyet, “Bu kent Osmanlı’nın, Cumhuriyet’in yakın geçmişin çok izlerini taşıyor. İzmit’in 3 bin yıllık tarihi var. İstanbul’dan önce Roma’ya 46 yıl başkentlik yapmış Nikomedia. Kayıp başkent diye geçer İzmit Nikomedia. Dünya üzerinde bulunmuş 7 Herkül heykelinden bir tanesi İzmit’ten çıkmıştır.

“Herkül Heykeli Arkeoloji Müzesi’nde”

Herkül heykeli 2 metre boyunda bir kazı sırasında ortaya çıkıyor. Önce ne olduğu anlaşılmıyor. Hiç hasarsız bir şekilde çıkıyor. Tabi bulanlar ne olduğunu anlamıyor kamyona sığdıramadıkları için de bacaklarını kesiyorlar. Çöpe atılıyor. Çöpte bulunuyor. Şu anda o heykel Arkeoloji Müzesi’nde. Sonrasında o eserlerin çıktığı yerde devamı geliyor ve bir saray kompleksi bulunuyor.

“Dünya Üzerinde Örneği Yok”

Çukurbağ dediğimiz kentin merkezinde bir alanımız var. Normalde mermerleri hep beyaz renkte görürsünüz hiç renkli görmezsiniz ama yapıldığı zaman hepsi renklidir. Ancak dünya üzerinde hiç örneği olmayan renkli rölyefler İzmit’te bulunmuştur. Bu rölyefler bahsettiğim alandan çıkartılmıştır.

“Kazı Çalışmaları Başladı”

İzmit’in renkli rölyefleri ile alakalı Çukurbağ alanını tekrar kurtarma kazası ve sonra Arkeopark Projesi için 2 yıldır çalışma yürütüyorduk. Bakanlığa gittik geldik, sonunda ikna ettik. Bir protokol yaptık. Şu anda o kazı çalışmaları bu sene aktif başladı. Biz de sponsorluğunu yapıyoruz.

“Hiç Bir Kente Nasip Olmayan Tarihimiz Var”

Bu kayıp şehir Nikomedia tarihini işleyeme çalışıyoruz. Hiç bir kente nasip olmayan böylesi 3 bin yıllık bir tarihimiz var. Hatta laikliğin temeli kabul edilen ilk hoşgörü fermanı M.Ö 311 yılında İzmit’ten yayınlanmış. Dünya üzerinde yine 45 kente adını vermiş Santa Barbara yine İzmitlidir. Zamanında babası tarafından bir kuleye hapsediliyor ve öldürülüyor. Sonra denizcilerin ve madencilerin koruyucu azizesi kabul ediliyor.

“Santa Barbara Çok Önemli Bir Kimlik”

O Santa Barbara çok önemli bir kimlik. Özellikle Hristiyan dünyası için çok önemli ve İzmitli, buralı Santa Barbara. Bizler bunları işlemeye bu kentin tarihine önem veriyoruz. Nikomedia’dan İzmit’e diyerek kentin 3 bin yıllık tarihini de anlatmaya çalışıyoruz. Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk’ün de yine bizim için hazırladığı çok kıymetli bir eseri var bu renkli rölyefleri anlatan. Kayıp şehir Nikomedia kentin sanayi kimliğinin yanında tarih kimliği, kültür kimliği bu zenginliği içinde çok kıymetli” dedi.