BAŞKAN HÜRRİYET SÖZCÜ GAZETESİ’NE KONUŞTU

14 Şubat 2023
Başkan Hürriyet Sözcü Gazetesi’ne konuştu (1)
Başkan Hürriyet Sözcü Gazetesi’ne konuştu (3)
Başkan Hürriyet Sözcü Gazetesi’ne konuştu (4)
Metni Sesli Dinle

“Deniz Kumuyla Ölüm Harcı Karmışlar!”

Merkezüssü Kahramanmaraş olan depremin ardından afet bölgesine giden ve depremzedelerin yanında olan Başkan Hürriyet, İZBAK ekibinin enkazda buldukları deniz kumu ve midye kabukları ile ilgili Sözcü Gazetesi’ne konuşarak, “Binaların böyle deniz kumuyla yapılmış olması ailelere mezar oldu. Resmen deniz kumuyla ölüm harcı karmışlar”

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen deprem sonrası İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve belediyenin tüm müdürlükleri harekete geçti. İlk gün Hatay’ın Kırıkhan ilçesine ilk ulaşan ekip olan İZBAK toplamda 5 kişiyi enkazdan çıkarmayı başardı. İZBAK ekiplerinin karşılaştığı görüntülerden biri de enkazda buldukları deniz kumu ve midye kabukları oldu.

“Ölüm Harcı Bu”

Üç kişinin ölümüne sebep olan binanın harcında deniz kumu ve midye kabukları bulunduğunu belirten Başkan Hürriyet, Sözcü Gazetesi’ne olayı anlattı. İlk günden beri bölgede bulunan ve yaşananlara isyan eden Başkan Hürriyet şu ifadeleri kullandı: Ne yazık ki ölüm harcı bu. Koca bina tuz buz olmuş. Ekiplerimiz söyledi, bina tamamen deniz kumuyla yapılmış. İnanamadık. Birkaç saat önce de anne, baba ve çocuk birbirine sarılmış halde cesetlerini çıkarmışlar.

“Binlerce İnsana Mezar Oldu”

O kadar üzüldük ki, işte binaların böyle deniz kumuyla yapılmış olması ailelere mezar oldu. Resmen deniz kumuyla ölüm harcı karmışlar adamlar. Bu bir cinayet, başka bir şey değil. İnsan hayatına göz göre göre kasıttır bu. Her yer midye kabuğu, deniz kumu. Beton ufalanıyor resmen. Hep deniyor ya hani ‘deprem öldürmez, bina öldürür’ işte somut gerçeği.

Resmen milletin mezarını kazan kötü niyetli müteahhitler, kötü niyetli yöneticiler. Bunlara verilen izinler, göz yumulan şeyler. Bugün binlerce insana mezar oldu.

Koordinasyon Eksikliğine Değindi

Koordinasyon eksikliğine de değinen Başkan Hürriyet, ““Çadırlarında dinlenen ekiplerimizin yanından ayrılırken, yanımıza üç tane AFAD yetkilisi geldi. İşte ‘siz burada mı çalışıyorsunuz? Enkaz da var mısınız? Arama kurtarma yapıyor musunuz? Buradaki binalarla ilgili bilginiz var mı? Kaç enkaz var?  Kaç kişi hala enkaz altında? Kaçı ölü? Yaşam belirtisi var mı?’ gibi bize soruyorlar. İnanamadım. *Yani AFAD yetkilisi bugün 7. gün. Hadi ilk gün elinde veri yok. Ya, 7. günde AFAD’ın elinde veri ile gelmesi gerekmiyor mu? Onun bize bilgi vermesi gerekiyor. Ellerinde hiç bir belge kayıt yok, üç kişi gelmiş bizden bilgi alıyor. Sanki devlet biziz, onlar belediye” dedi.