BAŞKAN HÜRRİYET TARİHİ BASIN TOPLANTISINI ANLATTI

10 Ekim 2022
Metni Sesli Dinle

“Bu Kentin Atatürk’e Dair Değerli Hatıraları Var”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar programında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit’te gerçekleştirdiği ilk ve tek basın toplantısı hakkında bilgi verdi

Halk TV’de yayınlanan ve Serhan Asker’in sunuculuğunda gerçekleştirilen programda İzmit’in tarihine dokunan geçmişi hatırlandı. ‘Serhan Asker ile Görkemli Hatıralar’ adlı programın sunucusu Serhan Asker,  Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te  İzmit’te Kasr-ı Hümayun’da yaptığı basın toplantısını İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e sordu. Başkan Hürriyet de önemli basın toplantısı hakkındaki detayları paylaştı.

“Gazetecilerle Buluştu”

16 Ocak 1923’te Kasr-ı Hümayun ’da düzenlenen basın toplantısına ilişkin bilgi veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Tabi ki biz de tarihte geçen kaynaklardan yararlanarak o dönemi bilebiliyoruz. 16 Ocak tarihinde bu kentte Mustafa Kemal Atatürk tarafından düzenlenen basın toplantısı nedeniyle Basın Onur Günü olarak da kutlanıyor. Atamız o dönemde gazetecilere ne istiyorsanız sorun demesi üstüne sansür olmaksızın yerli ve yabancı birçok gazeteci gerçekten çok ciddi sorular sordu. Atatürk’ün 16 Ocak’ta saat 21.30’da başlayan İzmit Basın Toplantısı, 17 Ocak sabahının ilk ışıklarına kadar sürdü.

“Cumhuriyet Müjdesini İzmit’ten Verdi”

En önemlisi, hafızalarda en çok kalan ve tarih kitaplarında da geçen, Cumhuriyetin ilanından dokuz ay önce bu ülkenin yönetim şekli konusunda “Mili irade devredilemez. Hâkimiyeti vermek için milli iradenin felç olmasını kabul etmek gerekir. Bundan dolayı bir millet, hâkimiyetini veremez” diyerek Cumhuriyet fikrini paylaştı ve bu ülkenin yönetim şekline ilişkin gelen bir soruyu Mustafa Kemal Atatürk anlamlı bir cevapla ilk buradan müjdelemiştir. “Hükümet merkezi, güvenlikli olduğu için Ankara olacaktır” demiştir.

Kadınların Seçilme Hakkı

Gelen bir soruya Atatürk; “Kadınlara seçme seçilme hakkı verilmesine itiraz edenler var. Fakat eninde sonunda olacaktır. Kadınlar eninde sonunda bu hakkı alacak” diye cevap veriyor. Bu basın toplantısında kadına seçme ve seçilme hakkı verileceğini 11 yıl önce İzmit’ten müjdeliyor.

“Tarihi Fotoğraf da Burada Çekildi”

Aynı zamanda Atamızın Time Dergisine kapak olan bir fotoğrafı var, o fotoğrafta burada İzmit Tren Garında çekilmiştir. İzmit’in Atatürk’le böyle kıymetli detayları vardır. Atatürk’ün hatıraları basın toplantısı tarihe geçen basın toplantısıdır. Ve 16 Ocak Kocaeli’nde Basın Onur Günü olarak kutlanmaktadır” ifadelerini kullandı.