BAŞKAN HÜRRİYET, TÜM İZMİTLİLERİ HIDIRELLEZ ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ

4 Mayıs 2022
Baskan Hürriyet, tüm Izmitlileri Hidirellez etkinliklerine davet etti (1)
Baskan Hürriyet, tüm Izmitlileri Hidirellez etkinliklerine davet etti (2)
Baskan Hürriyet, tüm Izmitlileri Hidirellez etkinliklerine davet etti (3)
Baskan Hürriyet, tüm Izmitlileri Hidirellez etkinliklerine davet etti (4)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi tarafından üç gün boyunca kutlanacak olan Hıdırellez etkinliklerinin startının verileceği Mecidiye Mahallesi’nde son hazırlıkları inceleyen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, tüm İzmitlileri etkinliklere davet etti

İzmit Belediyesi öncülüğüyle Hıdırellez’de köylerde üç gün sürecek bir program hazırlandı. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından hazırlanan programla 5 Mayıs Perşembe Günü Mecidiye Köyü’nde, 6 Mayıs Cuma Bayraktar Köyü’nde ve 7 Mayıs Cumartesi Balören Köyü’nde birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirilecek. Ayrıca etkinlikler 5 Mayıs Perşembe ve 6 Mayıs Cuma akşamı Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde devam edecek.

“İlk Olarak Mecidiye’den Başlıyoruz”

Hıdırellez etkinliklerinin startının verileceği Mecidiye Mahallesi’nde son hazırlıkları inceleyen İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Bayramın hemen ertesine denk gelen Hıdırellez etkinliklerimize hazırlanıyoruz. Bu sene Hıdırellez etkinliklerimizi dolu dolu kutlayacağız. Bütün köy halkımızla, muhtarlarımızın dayanışmasıyla ve desteğiyle kutlayacağız. İlk olarak Mecidiye Köyümüzden başlıyoruz.

“Uzun Hasan Türbesi ve Mesire Alanını Açıyoruz”

Ayrıca Uzun Hasan Türbesi ve Mesire Alanı’nın da açılışını aynı zamana denk getirmek istedik. Buranın bir süre önce Bakanlıktan kiralamasını gerçekleştirmiştik. Sonra projesini çalışarak ihalesini yapmıştık. İhale sonrasında da bu alanı ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen yurttaşlarımız için önemli bir kullanım haline getirdik. Artık son dokunuşları yapıyoruz. Burası şehir dışından dahi misafirlerini ağırlayacak önemli bir mekân haline gelecek. Biz de bugün son kontrollerini yapmak istedik.

“Geleneklerimize Uygun Kutlayacağız”

Yarın Hıdırellez etkinliklerimizle birlikte Uzun Hasan Türbesi ve Mesire Alanı’nın açılışını yapacağız. Bu vesileyle tüm halkımızı Hıdırellez kutlamalarına davet ediyorum. Cemevlerimizin Semah ekipleri, lokma duası, yerel ve ulusal sanatçıların konserleri ve birçok etkinlik ilk olarak Mecidiye Köyü’müzde başlayacak. Ardından Bayraktar ve Balören Köylerimizde devam edeceğiz. Pademiden uzaklaştığımız için bu sene çok daha coşkulu ve geleneksel ritüellerimize uygun bir kutlama yapacağız.

“Tüm Halkımızı Bekliyoruz”

Merkezde de yakın zamanda hizmete açmış olduğumuz Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde 5-6 Mayıs tarihlerinde dilek ateşimizi yakacağız. Orada da halk oyunları gösterilerinden yöresel yemeklerin ikramına, geleneksel ritüellerden konserlere birbirinden renkli etkinlikler gerçekleştirilecek. Merkezdeki insanlarımız da bu coşkuyu yaşasın istedik. Tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz. Bahar bayramımız kutlu olsun, bütün halkımızla dayanışma günü olsun” dedi.

Etkinlikler Yarın Mecidiye’de Başlıyor

5 Mayıs Perşembe günü Uzun Hasan Türbesi ve Mesire Alanı’nın saat 10.30’da açılış programının ardından Mecidiye Mahalle meydanında Hıdırellez etkinlikleri başlayacak. Saat 11.00’de başlayacak olan etkinlikler kapsamında müzik topluluğu konseri gerçekleşecek.  Protokol konuşmaları, Lokma Duası ve Dağıtımının olacağı programda Nurtepe Cemevi Semah Ekibi, Maltepe Cemevi Semah Ekibi, KOÜ. Öğretim Görevlisi Sevim Yamak Konseri, İÜ. Öğretim Üyesi Makbule Oral konseri düzenlenecek. Etkinlikler saat 17.00 – 20.00 saatleri arasında Yenişehir mahallesi Alev sokak Fahri Akbaş parkında bulunan Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde devam edecek.