BAŞKAN HÜRRİYET: YADEV’İ İYİ Kİ AÇMIŞIZ

18 Ağustos 2022
Başkan Hürriyet tören sonrası velilerle hatıra fotoğrafı çekildi
Başkan Hürriyet YADEV öğrencisiyle dans ederken
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
İzmit Belediyesi Yaşama Destek Evi’nde ilk mezuniyet sevinci (1)
İzmit Belediyesi Yaşama Destek Evi’nde ilk mezuniyet sevinci (2)
İzmit Belediyesi Yaşama Destek Evi’nde ilk mezuniyet sevinci (3)
İzmit Belediyesi Yaşama Destek Evi’nde ilk mezuniyet sevinci (5)
İzmit Belediyesi Yaşama Destek Evi’nde ilk mezuniyet sevinci (6)
Veli Aysel Kurcan
Veli Rüveysa Ünal
Veli Seher Kolpar
Veliler, öğrenciler ve personelle hatıra fotoğrafı
WhatsApp Image 2022-08-18 at 13.42.24
YADEV öğrencisi Göksu Aleyna Demir
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Yaşama Destek Evi’nde ilk mezuniyet sevinci

 

İzmit Belediyesi tarafından geçtiğimiz Aralık ayında açılan Yaşama Destek Evi, ilk mezunlarını vermenin haklı gururunu yaşadı. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in katılımıyla gerçekleştirilen mezuniyet töreni renkli görüntülere sahne oldu

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim vaatleri arasında yer alan ve geçtiğimiz sene Aralık ayında özel gereksinimli bireyleri yaşama dahil etmek adına kurulan Yaşama Destek Evi (YADEV), ilk mezunlarını verdi. YADEV’den mezun olan çocuklar mezuniyet belgelerini İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in elinden aldı.

 

HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKİLDİ

YADEV’de gerçekleştirilen mezuniyet törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İzmit Belediyesi yöneticileri, STK temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ve YADEV’den hizmet alan çocukların aileleri katıldı. Başkan Hürriyet program sonunda mezun öğrenciler ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çekildi.

 

“FATMA BAŞKANA TEŞEKKÜR EDİN”

Seher Kolpar adlı veli mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, “Burayı tesadüfen öğrendim. Çocuğumu da YADEV’e yazdırdım ve çok memnun kaldım. Fatma başkanımız çok değerli bir başkan. Yaptıkları projelerde görüyoruz çocuklarımızla çok ilgileniyor, bizlere destek veriyor. Bizde onun arkasındayız ve bundan sonra daha da destekliyoruz onu. Projelerinin önüne geçmeye çalışıyorlar fakat yapamayacaklar, engel olamayacaklar. Onlardan şunu rica ediyorum; Lütfen birbirinize düşman olmayın, Fatma başkanın yaptıklarına bakarak ona teşekkür edin.

 

“KENDİME GÜVENİM ARTTI BURADA”

Burada öğretmenlerimiz o kadar iyiler ki anlatamam. Öğretmenler bir anne gibi çocuklarımıza çok güzel davranıyorlar. Toplumumuz engelleri biraz yadırgıyor. Gittiğimiz her yerde biraz hor görülüyoruz. Buraya geldikten sonra benim kendime güvenim arttı. Böyle okulların devamını istiyoruz. Çocuklarımızı bırakıp bir kahve içebiliyoruz. Az da olsa kendimize vakit ayırabiliyoruz. Benim çocuğum burada öğrendikleriyle bana evde yardımcı olmaya çalışıyor. Fatma Başkan ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

“İYİ Kİ BÖYLE BİR TESİSİ KAZANDIRDINIZ”

Bir diğer veli Aysel Kurcan ise, “Hep başkanımızın gözüne bakıp teşekkür etmek istemiştim. Çok sağ olun. İyi ki böyle bir tesisi hayata geçirdiniz, böyle bir şeye vesile oldunuz. O kadar çok dua aldınız ki. Allah ne muradınız varsa versin. Allah yolunuzu açık etsin. Öğretmenlerimizin de hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza çok iyi davranıyorlar, bizi çok mutlu ettiler. Öğretmenlerimiz çok enerjikler” diye konuştu.

 

“KURSLAR ÇOCUĞUMA ÇOK İYİ GELDİ”

Rüveyda Ünal ise konuşmasında, “Bu projeyi hayata geçiren başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’e ve projenin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hem benim hem de çocuğumun kendine güveni geldi. Çocuğum mutfakta her zaman bana yardım ediyor. Bu kurslar çocuğuma çok iyi geldi. Bu kursların devamını istiyoruz. Mezuniyet törenimize katılım gösteren herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

 

“MUTLU VE GURURLUYUM”

YADEV mezuniyet töreninde konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Bütün çalışma arkadaşlarım adına mutluyum, gururluyum. Bu projeyi hayata geçirirken, çok büyük umutlarla, isteklerle, insanların hayatına nasıl daha fazla dokunabiliriz, nasıl bir arada dayanışma gösterebiliriz, engelli kardeşlerimizin hayatını nasıl kolaylaştırabiliriz ve değerli ailelerin de yaşadığı zorlukları nasıl hafifletebiliriz diye göreve geldiğimizden bu yana hep buna kafa yoruyoruz.

 

“İŞTE BU DEDİM”

Yaşama Destek Evi de özellikle engelli bireylere sahip ailelerin bize olan taleplerinden yola çıkarak oluşturuldu. Aileler, çocuklarının günlük becerilerinin gelişmesini istiyorlardı. Çocuklarımızla ilgilenecek, onları sosyalleştirecek, daha fazla üretecek eğitim alanlarına, toplumun içerisine kaynaşmasını sağlayacak programlara ihtiyacımız var demişlerdi. Alanında uzman arkadaşlarımız, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz Yaşama destek Evi projesini düşündüler. Bana getirdiklerinde işte bu dedim.

 

“BİNALARIN AMACI OLMAZ”

Proje dediğinizde bir sürü şey akla gelir. Milyonlarca lira harcayıp koca koca yaptığınız binalara insanı koyamazsanız, daha fazla desteğe ihtiyacı olan engelli kardeşlerimizi o binalara yerleştiremediğinizde o binaların bir amacı olmaz. Bu proje bana geldiğinde kesinlikle hemen yapmalıyız, çok hızlı hayata geçirip bir an önce engelli kardeşlerimize ve ailelerine bu konuda hizmet sunmalıyız demiştik.

 

“DOĞRU BİR İŞ YAPTIK”

Çok şükür büyük emeklerle birlikte dönüşüm projesi ile birlikte Yaşama Destek Evi’miz alanında uzaman eğitmenlerle birlikte hiçbir torpil gözetmeden bu işte uzman kim varsa istihdam ederek engelli kardeşlerimize en iyi hizmeti sunmak için çok titizlendik. İyi ki bu işi yapmışız. Engelli kardeşlerimizi mezun ederken ne kadar doğru bir iş yaptığımızı görüyorum. Bu mezuniyet gününde bir arada olmak çok onur ve gurur verici.  Bu evimizi de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde hayata geçirmiştik. O günden bu yana da engelli kardeşlerimize ve ailelere hizmet verip hayatlarına dokunuyor.

 

“GÖSTERDİKLERİ GELİŞİM ÇOK DEĞERLİ”

Günlük yaşam becerisi kazanma üzerine uyguladığımız bu programımın ilk etabını tamamlayan değerli kardeşlerimizi mezun edeceğiz. El sanatları etkinlikleri, ritim faaliyetleri, bahçe uğraşları, sokak oyunları gibi de bu çocuklarımızın gelişimlerini desteklemek için yoğun bir program uyguluyoruz. Çocuklarımız kazanmış oldukları bu becerileri mezun olduktan sonra hayatlarına entegre etsinler. Ailelerini de yine psikososyal açıdan desteklemiş olalım istedik. Kurulduğundan bu yana öğrencilerin burada aldıkları eğitimle birlikte gözle görülür bir gelişim görmek bizim için çok değerleri.

 

“GÜZEL VE OLUMLU DÖNÜŞLER ALIYORUZ”

Ailelerden güzel ve olumlu dönüşler alıyoruz. İnsanlara dokunmak çok kıymetli. Bir kişi bile Allah razı olsun diyorsa bizim için çok kıymetli. İyi ki YADEV’i açmışız. Böyle güzel bir gün ile karşılaştığımızda yorgunluklarımız unutuluyor. 23 kişi yeni bir öğrenci grubumuzla YADEV, özel gereksinimli çocukların ve ailelerin yaşamlarını kolaylaştırmaya devam edecek. Yaşama Destek Evi’miz her gün yeni hayatlara dokunarak faaliyetlerine devam edecek.

 

“HER ZAMAN YANINIZDAYIM”

Bu kurumun bir üst eğitim modelini yapabilir miyiz diye kafa yoracağız. Sonrasında bütün yurttaşlarımız ile paylaşacağız. Biz bugün bu çocuklarımızı mezun edeceğiz. Çocuklarımızın, Fatma Ablası, sizlerin kızıyım. Başkanlıklar, koltuklar gelip geçer. Bu kentte yaşamaya devam edeceğiz. Kızınız, kardeşiniz, bu çocukların ablası olarak her zaman yanınızdayım. Mezuniyetimiz hayırlı olsun. İnşallah hayatlarında güzel gelişmeler olsun. Siz ailelerinde önünde saygıyla eğiliyorum.”

 

GÖKSU ALEYNA ve HASRET ZEYNEP’E BÜYÜK ALKIŞ

Velilerin konuşmasının ardından YADEV öğrencisi Göksu Aleyna Demir mezuniyet töreni için Hayat Bayram Olsa şarkısını seslendirdi. Demir ayrıca yaptığı kısa konuşmada, “Sizi burada görmekten çok mutluyum. Başkanım Fatma Kaplan Hürriyet’e çok teşekkür ediyorum” dedi. Göksu Aleyna’nın performansı katılımcılardan yoğun alkış aldı. Göksu Aleyna Demir’in ardından kürsüye çıkan Hasret Zeynep Ay da ‘Hayat Güzel’ adlı şiiri okudu.