ÇETİN SARICA: CEMEVLERİNE YAPILAN YARDIM LÜTUF DEĞİLDİR

7 Haziran 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısında Cemevlerine ibadethane statüsü verilmesi maddesine ilişkin söz alan CHP’li meclis üyesi Çetin Sarıca, “Bütün vatandaşlarımızın ortak ödediği vergilerle yönetilen belediyelerin cemevlerine verdiği yardımlar bir lütuf değil bir ihtiyaçtır” dedi

İzmit Belediye Haziran ayı meclis toplantısında Cemevlerine ibadethane statüsüne Cumhur İttifakından onay çıkmadı. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan CHP’li meclis üyesi Çetin Sarıca, “Aynı coğrafyada binlerce yıldır kardeşçe yaşadığımız kardeşlerimizin ibadethane ile ilgili bu talepleri çok makul bir talep. Hatta şunu da hak ve adil bulmuyorum: burada bütün vatandaşlarımızın ortak ödediği vergilerle yönetilen belediyelerin cemevlerine verdiği yardımlar bir lütuf değil bir ihtiyaçtır.

“Bugün Bu Kararın Geçmesini Çok İsterdim”

Bütün belediyelerin de devletin de bu noktada bu statüyü tanıyıp her anlamda diğer ibadethanelere nasıl yaklaşıyorsa o şekilde destek vermesinin hakkaniyet açısından daha uygun olduğunu düşünüyoruz. 300’e yakın belediye meclisinden bu karar geçtiyse ki bunun içerisinde farklı siyasi görüşten belediyeler de var. Onları buradan yürekten kutluyorum. Ben de böyle bir kararın çıktığı belediyenin meclis üyesi olmayı çok arzu ederdim. Bu karar bugün buradan geçsin çok isterdim. Keşke biz de geçirebilseydik” dedi.