ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN İZMİT’İN TARİHİ ZİYARETÇİLERİ BÜYÜLEYECEK

21 Haziran 2023
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (1)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (2)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (3)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (5)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (6)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (7)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (8)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (9)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (10)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (11)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (12)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (13)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (14)
Çocukların gözünden İzmit’in tarihi ziyaretçileri büyüleyecek (15)
Duygu Nazire Kaşıkçı
Fatma Kaplan Hürriyet
Feyzullah Yavuz Ulugün
Metni Sesli Dinle

‘Çocuk Gözüyle Müzemi Fotoğraflıyorum’ Sergisi Nikomedia Sanat Galerisi’nde Açıldı

İzmit Belediyesi, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı ortaklığında Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde düzenlenen Çocuk Şenliği ve fotoğraf yarışması kapsamında çocuklara ödülleri verilirken; çocukların çektikleri eşsiz fotoğrafların yer aldığı “Çocuk Gözüyle Müzemi Fotoğraflıyorum” sergisi Nikomedia Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı

Sanat kenti İzmit vizyonuyla her ay birbirinden değerli sergileri İzmitlilerle buluşturan İzmit Belediyesi, bu kez çocukların gözünden İzmit’in tarihini gözler önüne serdi. Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı ortaklığıyla Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde fotoğraf yarışmasına katılan çocuklara ödülleri takdim edildi. Ayrıca çocukların çektikleri fotoğraflardan oluşan ve açılışı gerçekleştirilen “Çocuk Gözüyle Müzemi Fotoğraflıyorum” sergisi Nikomedia Sanat Galerisi’nde 25 Haziran tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Hürriyet, “Gurur ve Mutluluk Duyuyoruz”

İzmit’in kültürel tarihini destekleyen projelere imza atan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: Kentimizin tarihine ışık tutacak çalışmalara ev sahipliği yapıyor olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bugün burada, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği (KASK) ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İZKSV) iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz muhteşem bir etkinliğin sevincini ve gururunu yaşıyoruz. “Çocuk Gözüyle Müzemi Fotoğraflıyorum” adını verdiğimiz Çocuk Şenliği ve fotoğraf yarışması kapsamında bir aradayız.

“Farkındalık Kazanmalarına Yardımcı Olduk”

Bu etkinlik, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sanat ve kültürle buluşmalarını sağlamak, onlara arkeoloji ve müzecilik konularında bilgi ve deneyim kazandırmak amacıyla düzenlendi. 8-16 yaş arasındaki çocuklarımıza fotoğraf çekimi eğitimi verildi ve Kocaeli arkeolojisi ile ilgili önemli bilgiler aktarıldı. Çocukların yaşadıkları kentin tarihini merak etmesi, öğrenmesi çok kıymetli. İzmit 3 bin yıllık çok ciddi bir tarihe sahip. Toprağın altı üstünden daha zengin dediğimiz muhteşem bir kültürel farkındalık ve eşsiz eserlere sahip nadide kentlerden bir tanesi. Bu çalışma bizim için önemli. Çocuklarımızın sanat algılarını geliştirmelerine ve kültürel mirasımıza dair farkındalık kazanmalarına yardımcı olduk.

“Özgün ve Etkileyici”

Bu süreçte, yarışmaya katılan tüm çocuklarımızın yaratıcılığı, duyarlılığı ve yetenekleri bizi büyüledi. “Kültürel Mirasımız” konulu fotoğraf yarışmasına gönderilen eserler, müzede sergilenmek üzere seçildi. Ve işte, bu seçkin eserlerden oluşan “Çocuk Gözüyle Müzemi Fotoğraflıyorum” sergisi, Nikomedia Sanat Galerisi’nde halkımızın beğenisine sunulacak. Sergide 55 tuval üzerine basılmış fotoğraf görseli yer alacak ve 20-25 Haziran tarihleri arasında ziyarete açık olacak. Bu fotoğraflar, çocuklarımızın müzede çektikleri özgün ve etkileyici anların birer yansımasıdır.

“Her Köşede Bir Hikaye Bulacaksınız”

Serginin her bir köşesinde, geleceğin sanatçıları ve kültür taşıyıcıları olan çocuklarımızın emekleriyle oluşan bir hikâye bulacaksınız. Bu vesileyle, emek veren tüm eğitmenlerimize, Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği’ne, Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’na ve Kocaeli Müze Müdürlüğü’ne teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin katkıları ve destekleri olmadan bu etkinliği gerçekleştirmek mümkün olmazdı. Ayrıca, yarışmaya katılan tüm çocuklarımızı merakları, özgüvenleri ve emekleri nedeniyle tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

“Çocuklara Olan İnancımızı Gösterelim”

Sevgili çocuklar, sizler bu serginin yıldızlarısınız. Fotoğraflarınızla bize büyülü bir dünyanın kapılarını açıyorsunuz. Sizlerin gözünden müzemizi ve kültürel mirasımızı yeniden keşfediyoruz. Şehrimizin ve ülkemizin kültürel değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Nikomedia Sanat Galerisi’nde bugün açmış olduğumuz çocuklarımızın bu muhteşem sergisine herkesi davet ediyoruz. Bu sergiyi ziyaret ederek, çocuklarımızın heyecanını paylaşalım ve onlara destek verelim. Onlara olan inancımızı gösterelim ve onları geleceğin sanatçıları olarak destekleyelim.

Kaşıkçı, “Farkındalık Yaratmak İstedik”

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Duygu Nazire Kaşıkçı, “43 yıldır Kocaeli’de fotoğraf sanatında öncü olmaya çalışan bir derneğiz. Bununla beraber İzmit’in tarihi ve kültürel değerlerinin korunması ve yaşatılması için emek veren Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’na da teşekkür ediyoruz. Böyle bir birliktelikle öncelikle Kocaeli Arkeoloji Müzesini fotoğraflayalım, farkındalık yaratalım istedik. Çünkü Kocaeli’de yaşayıp hala müzeyi ziyaret etmeyen birçok kişi var. İzmit’in tarihi önemini fotoğraf sanatı ile buluşturarak göstermek istedik. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ulugün, “Hayran Kalacaksınız”

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Feyzullah Yavuz Ulugün, “Kentimizin çok değerli sivil toplum örgütlerinden biri olan Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik. Amacımız çocuklarımıza kentimizin kültürel mirasının var olduğunu göstermek. Sonra da ne kadar önemli olduğunu öğretmekti. Sergiyi gezdiğinizde çocukların çektikleri fotoğraflara hayran kalacaksınız. Tüm çocuklarımızı kutluyorum” dedi.