DEVRİM BAL’DAN EYT ÇAĞRISI: GELİN BU SEFER EMEKÇİLERİMİZ KAZANSIN, GELİN BİZLERE OMUZ VERİN!

23 Haziran 2023
Metni Sesli Dinle

EYT Tazminatıyla ilgili olarak sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İzmit Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal emekçilere çağrıda bulunarak, “Gelin bizlere omuz verin! Mücadelemiz sizler için” dedi

İzmit Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Devrim Bal, EYT tazminatlarının ödenmesi adına arazi satışına izin vermeyen AKP+MHP oyları sonrası İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in veto hakkını kullanmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Devrim Bal paylaşımında şu ifadelere yer verdi; “EYT tazminatı. Hiçbir Belediyenin bütçe ve stratejik planlarında olmayan bir konu. Birçok belediyede olduğu gibi bizler de emekçilerimizin mağdur olmaması için kredi kullanma yöntemine başvurduk. Hemen iller bankası başta olmak üzere, kamu ve özel bankalardan kredi talep edildi.

“Körfez Belediyesi Çok Rahat Kredi Aldı!”

Sonuç mu? Ekonominin bir göstergesi midir, siyasi bir ayrımcılık mıdır bilinmez ama ne yazık ki taleplerimiz karşılıksız bırakıldı. Peki kredi kullanmak isteyip kamu bankalarından kredi alabilen belediyeler var mı?  Ak Partili Körfez Belediyesi kamu bankalarından çok rahat kredi almayı başarmış.

Emekçilerimiz Mağdur

İzmit Belediyesi’nin talepleri ekonomi bahane edilerek yanıtsız kalmıştır. İller bankasından ses seda çıkmamıştır. Bu sırada birçok emekçimiz emekliliğe ayrıldı bile. SGK tarafından hala maaş bağlanmayan ve mağdur edilen birçok emekçimizin olduğu bilgisini aldık. Emekçilerimiz en azından tazminatlarını alabilsinler diye çözüm üretmeye başladık.

“İlk Taksitleri Öz Kaynaklarımızla Ödedik”

Belediyeye ait olan bir arsamızın EYT’li emekçilerimizin tazminat haklarını alabilmeleri için satışına karar verdik.  Daha fazla mağduriyet yaşamasınlar diye.! Satış yetkisi belediye meclisine geldi. Karar AKP+MHP oylarıyla reddedildi.  Bunlar olurken İzmit Belediyesi olarak kendi öz kaynaklarımızla emekçilerimizin ilk taksitlerini ödedik! Ama tazminatların tamamı için satış yetkisi gerekliydi.

Birilerinin Tuzu Kuru

Şimdi bayram geliyor! Birilerinin tuzu kuru olabilir.Ya emekçilerimiz? Onların bayramı nasıl olacak İzmit Belediye başkanımız emekçilerimizin haklarını alması için mücadelesini sürdürüyor. Bu kez emekçilerimiz için “veto” hakkını kullanıyor… Cumhur ittifakı meclis üyelerimiz umarım bu sefer daha sağlıklı düşünerek karar alırlar. Bilin ki emekçilerimiz haklarını istiyor! Gelin bu sefer destek olun. Gelin bu sefer emekçilerimiz kazansın. Emekçilerimize çağrımızdır, gelin bizlere omuz verin! Mücadelemiz sizler için.”