DİLEK YALÇIN, “EN AZINDAN KAMU BİNASINI SATMADIK”

12 Nisan 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu sunumu sonrası söz alan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “Biz İzmit Belediyesi olarak bugüne kadar kamunun belediyemizin hiçbir mülkiyetini, en azından kamu binasını satmadık” dedi

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “İzmit Belediyesinin borçlarından bahsettiniz. Kesin hesapları Mayıs ayında görüşeceğiz ama çok kısa özetlemek istiyorum. Belediyemizin piyasaya olan borçları 2019, 2020, 2021 itibariyle baktığımızda aslında peyderpey azalma gösteriyor. 2019’da 70 milyon, 2020’de 32 milyon, 2021 yılına baktığımızda da piyasaya olan borçlarımız 21 milyon. Bunun dışında belediyemizin kısa vadeli ve uzun vadeli yabancı kaynaklarına baktığımızda totalde bir artış var. Ancak bunun karşılığında öz kaynaklarımıza bakıyoruz. Öz kaynaklarımızdaki artış borçlarımızdaki artıştan çok daha fazla: 350 milyon.

Durum Oldukça İyi

Buradaki orana baktığımızda burası bir piyasa işletmesi olsa buradaki oranın 1’in üstünde olması istenir ve mali yapı itibariyle de baktığımızda İzmit Belediyesinin durumu oldukça iyidir. Biliyorsunuz ki bilançomuz iki taraflı aktif ve pasif. Bilançomuzun aktif tarafına baktığımızda burada borçlarımız kısmen artıyormuş gibi gözükse de burada yapılan hizmetleri yatırım harcamalarını görmek mümkün. Yer altı ve yer üstü düzenleri hesabı var. Burada yol, park, bakım ve onarım gibi çalışmalar bu hesabın kalemi altında muhasebeleştiriliyor. Bu hesaba baktığımızda İzmit Belediyesi 70 milyonluk yatırım harcaması yapmış.

Değer Kazandığını Göreceksiniz

Taşıtlar hesabına baktığımızda 2019’da 6 milyon gözükürken şuanda yıl sonu itibariyle 31 milyon. Evet kredi kullandık iller bankasından ama belediyemizin aktifinde de belediyemizde de kayıtlı taşıtlarımız mevcuttur. Genel anlamla mali yapıyı bu şekilde değerlendirdiğimizde koşullarımız olumlu gözüküyor. Biz İzmit Belediyesi olarak bugüne kadar kamunun belediyemizin hiçbir mülkiyetini, en azından kamu binasını satmadık. Biliyorsunuz ki bir benzin istasyonu temizlik işleri firmasına olan borç ödenmeyince 8 milyona 3 yıl öncesinde devretmişsiniz. Yine aynı şekilde SGK binası, Kuruçeşme Hizmet Binası, kaymakamlık binası, Belsa Plaza B Blok yinr bunların içerisinde. Totale baktığınızda bugün borçlar arttı derken biz hiçbir şekilde kamu binasını elden çıkarmadık tam tersine yatırım harcamalarına baktığınızda orada da değer kazandığını göreceksiniz” dedi.