DOĞA EĞİTİM KAMPÜSÜ’NÜN EĞİTMEN EĞİTİMLERİ 5 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

1 Eylül 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Doğa Eğitim Kampüsü projesi kapsamında planlanan ‘Orman Okulu Alternatif Eğitim’ yaklaşımını konu alan eğitmen eğitimleri, 5 Eylül’de Sarısu Gençlik Kampı’nda başlayacak

İzmit Belediyesinin doğa dostu gelecek nesiller oluşturmak adına faaliyete geçirmeye hazırlandığı Doğa Eğitim Kampüsü projesi dahilinde ‘Orman Okulu Alternatif Eğitim’ yaklaşımını konu alan eğitmen eğitimleri gerçekleştirilecek. 15-26 Ağustos tarihleri arasında alınan başvurular neticesinde 29 Ağustos tarihi itibariyle değerlendirmeler başladı.

Teorik ve Uygulamalı Eğitim

Kamu kurumlarında görev yapan anaokulu ve ilkokul öğretmenlerine öncelik sağlanacak değerlendirmelerin ardından eğitimler, 5-6-7 Eylül tarihlerinde İzmit Belediyesi Sarısu Gençlik Kampı’nda teorik ve uygulamalı olarak verilecek. Planlanan eğitimlerde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sosyal Hizmet Uzmanı Sinem Gülenç, İzmit Belediyesi Orman Okulu eğitmenleri Peyzaj Y. Mimarı Harika Taze ve okulöncesi öğretmeni Esra Gündüz öğretmenlerle bir araya gelecekler.

Doğa Temelli Eğitim

Üç gün sürecek eğitimlerde süreç içinde deneyimleyerek öğrenmeyi destekleyen doğa temelli eğitim yaklaşımında, doğa temelli öğrenme ve ekolojik yaklaşımlar, ekofobi, doğal alanlarda risklerin belirlenmesi ve yönetimi ile ormanda bir gün planlaması ve doğayı sınıfa taşımak konuları ele alınırken doğa temelli öğrenmeyi ve erken yaşta ekoloji öğretimini destekleyen birçok uygulamalara yer verilecek.

Deneyim Paylaşımları

Teorik ve uygulamalı olarak İzmit Belediyesi Doğa Eğitim Kampüsü Orman Okulu modelinin aktarılacağı eğitimlerde, uygulama süreçlerinde çocukların gelişimlerinin ne şekilde etkilendiği, ekolojik öğrenimlerinin nasıl desteklendiği ile ilgili deneyim paylaşımlarında bulunulacaktır.