HÜRRİYET: AKP’LİLER YA KANUNDAN ANLAMIYOR YA DA TUTUŞ’A KUMPAS KURUYORLAR

21 Temmuz 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet basın açıklamasında, AKP’lilerin aracı gönderen başka, ihaleyi alan başka suçlamalarına, “Kanun ortada. İhaleyi alan malı nereden isterse oradan alır. Araçları firmalar mı üretiyor? Tabii ki başka yerden alınacak. Arabanın fotoğrafını çekip Tutuş’a verenler ona kumpas mı kuruyor acaba” dedi

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet Makam Toplantı Salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısında, AKP’lilerin ‘aracı gönderen başka ihaleyi alan kiralamayı yapan firma başka’ ve ‘arabalar belediyede Belsada duruyor’ gibi ortaya attıkları gerçek dışı iddialar hakkında açıklamalarda bulundu.  Başkan Hürriyet konuşmasında, “Eskiden öz malı diye bir şey vardı. Özellikle araç kiralamalarında çok yazılırdı, öz malı şart koyulurdu. Öz mal demek ne demek, belediyenin 500 tane araç kiralama ihalesine gireceğim bu 500 tane sayılan özelliklerde araç benim öz malım, yani benim satın aldığım kendime ait mal olacak. Bu mümkün mü? Hangi firmada binlerce araç, kamyon, pikap, binek, iş makinası olabilir ki, devasa firmalar olması gerekiyor. O zaman ihalelere de bu devasalar firmalar girebiliyor ancak demektir, öz malı şartı koyduğunuzda. Bu işte zamanla rekabete aykırı bir durum görülerek bir kanun çıkartıldı.

Yönetmeliği Açıkladı

Hizmet alımı ihalelerinde uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik. 30 Eylül 2020’de bu yönetmelik resmi gazetede yayınlandı. 4’üncü maddesinin 1’inci fıkrası aynen şunu der; İşin yapılabilmesi için gerekli görülen makine teçhizat ve diğer ekipmana ilişkin bilgilere sözleşme tasarısında yer verilir. Ancak söz konusu makine teçhizat ve diğer ekipman yeterlilik kriteri olarak belirlenemez. İşin niteliğinin gerektirdiği hallerde kendi malı olması gerekli görülen makine teçhizat ve diğer ekipman fiyat dışı unsur olarak belirlenebilir.

“Tutuş’a Kumpas Mı Kuruluyor?”

Yani bu ne demek, artık öz mal diye bir şey yok arkadaşlar. Firmalar isterse başka firmalardan araçta kiralayabilir, size bunu satabilir kiralayabilir, başka firmalardan mal tedarik edip size bunu satabilir, kiralayabilir. Kanun bu kadar netken sanki usulsüz bir şey yapmışçasına yalan söyleyerek bu fotoğrafları veren arkadaşlar acaba Sayın Tutuş’a ve AKP’li yöneticilere kumpas mı kuruyor diye de merak ediyorum. Bunları bildikleri halde böyle bir dedikoduyla alın bunları kullanın demek kumpas kurmakla eşdeğer. Çünkü hakikaten kanun ortada.

Başkan Örnek Verdi

Şimdi düşünün biz dün veya ondan önceki gün kâğıt ihalesi yaptık. İhaleyi kazanan firma, bize kâğıt tedarik edecek. Kâğıdı kendi mi üretecek arkadaşlar, o kâğıt kendi malı mı? Ne yapacak, üreticiden alacak bize satacak. Bizim herhangi bir mal aldığımız işte şu anda kullandığınız bilgisayarlar satın aldığınız yerler ne yapıyor başka yerden alıyor size satıyor. Telefonları kendileri mi üretiyor satıcılar. Gerçekten akıllara zarar şeyler söylüyorlar” dedi.