HÜRRİYET: ARAÇ KİRALAMALARINA 50 MİLYON DOLAR AKTARMIŞLAR

7 Temmuz 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet basın toplantısında, AK Parti yönetimi döneminde İzmit’te araç kiralamalarına 50 Milyon Dolar para ödendiğini açıkladı

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen meclis toplantısıyla ilgili makam toplantı salonunda basın toplantısı gerçekleştirdi. Hürriyet, AK Parti yönetimi döneminde İzmit’te araç kiralamalarına 50 Milyon Dolar para ödendiğini kamuoyuyla paylaşarak, “O paraya tüm Kocaeli’ndeki belediyelere araç satın alınabilirdi. Satın aldığımız ortada, tasarrufumuz ortada, hatta dedik ki kendi dönemleriniz ortada.

10 Yılda 1 Firma İle Çalışmak Hangi Vicdana Sığar

Kendi dönemlerinde AK Parti döneminde bakın arkadaşlar biz 1 yılda iki firma değiştirmişiz, 5-6-7 ihale yapmışız, arkadaşlar kendi dönemlerinde 10 yılda geçtiğimiz 2010 yılından 2018’e kadar 2019’a kadar 10 yılda 1 firma ile çalışmışlar. Tesadüfmüş öyle diyor arkadaşlar. Tesadüf. Onlara gelince tesadüf, bize gelince başka iddialar. 10 yılda 1 firma ile çalışmışlar nasıl tesadüf olabiliyor? Soruyorum millete soruyorum, 10 yılda 1 firma ile çalışmak hangi kamu vicdanına sığar?

Bize İftira Atmadan Önce Kendi Ellerinizi Yıkayın

Bize iftira atanlara soruyorum, o dönemde de meclis üyesi olan ve bu dönemde de olan meclis üyesi olan arkadaşlar var. Sizin dönemiz bunlar. Hatırlayın o dönemleri yazılanları çizilenleri hatırlayın. 10 yılda 1 firmayla çalışılmış, şimdi bize bir sürü iftiralarla karalamaya çalışıyorlar. O zaman çıkacaklar yani hep diyorum ya bize iftara atabilmeleri için önce ellerinizin temiz olması gerekiyor. Önce şu 10 yılda 1 firma nasıl oluyor da bu kadar tesadüf oluyor şunu bir açıklayacaklar.

Araç Kiralamaya 50 Milyon Dolar Harcamışlar

Daha da ötesi, rakamlar üstünden çok rakamlara boğmayacağım sizi ama net bir rakam vereceğim. 2004’ten 2018’e kadar araç kiralamalarla ilgili bütün rakamları çıkardık ödenen rakamları çıkardık. Bakın arkadaşlar bugün ki dolar değerinde de dönüştürdük. 2004’ten 2018’e kadar ki AK Parti döneminde araç kiralamalarında ödenen para, 50 Milyon Dolar!

O Para İle Tüm Belediyelerin Araçları Alınır

Bugünün kur farkıyla 50 Milyon Dolarla bütün Kocaeli’nin bakın bir ilçe belediyesinin ödediği para ile bütün Kocaeli’ndeki belediyelerin hizmetinde kullandığı bütün iş makineleri, kamyonlar, hizmet araçları satın alınabilirdi. Ancak havaya giden para boşa giden para üstüne bir de kiralamalardan amortismanlarına kadar bile belediyeler tarafından ödeniyor. Çünkü gider kalemleri ona göre hesaplanıyor” dedi.