HÜRRİYET: HEM FETHİYE’DE HEM YEŞİLOVA’DA ALTYAPIYI TAMAMLADIK

12 Nisan 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet 2021 yılı Faaliyet Raporu sunumunda 20 yıl sonra yenilenen Fethiye Caddesiyle ilgili olarak, “Nasıl Rauf Orbay Sokağı bir kentsel cazibe merkezi haline getirdiysek Fethiye Caddesi’ni de hak ettiği değere kavuşturacağız” dedi

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Fethiye Caddesi 20 yıl sonra el sürdüğümüz ve önemli ticaret akslarımızdan bir tanesi. Kimsenin girmeye cesaret edemediği ve uzun zamandır atıl, bakımsız ve kötü koşullarda hizmet veren caddemizdi. Biz büyük bir cesaretle buranın artık değişmesi gerekiyor dedik. Çünkü kentin en merkez yeri. Fethiye Caddesi projemize fizik olarak 5 Kasım 2021’de başladık. 2020 yılında burası için bir halk oylaması açtık. Bu oylamayı önemsiyoruz. Fethiye Caddesi projesi Türkiye’de bir olarak halka sorularak kabul edilen bir proje. Öncelikle gayet açık ve şeffaf bir şekilde ihaleyi gerçekleştirdik. Sonrasında vakit kaybetmeden halkımızın karar verdiği projeyi uygulamaya başladık.

Altyapı Çalışmalarını Tamamladık

Orada fiziki olarak çalışmalara başlamamızın üzerinden sadece 5 ay geçti. 5 aylık süreç içerisinde de gördük ki bu kenti geçmiş dönemde yıllardır yönetenler Fethiye Caddesi’ne hiç dokunmamış. Tüm altyapı çökme durumuna gelmiş. Dokunduğumuz boru tuzla buz oluyor. Buna rağmen su ve kanalizasyon altyapı çalışmalarını tamamladık. Gururla söylüyorum ki aynı anda Yeşilova’da ve Fethiye’de iki büyük projeyi yürütüyoruz. Altyapı çalışmalarıyla birlikte yürütüyoruz. Altyapı bizim işimiz olmamasına rağmen burada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğünün yapması gereken su, kanalizasyon ve yağmur suyu hatlarını biz gerçekleştirdik.

Yeniden Hayat Vermeye Çalışıyoruz

Sonrasında elektrik hatlarının yenilenmesi için SEDAŞ caddede çalışmalara başladı. Burada sadece dümdüz bir hat üzerinde çalışmıyoruz, sadece üstyapı yapmıyoruz. Yıllardır dokunulmayan bir alana sorumluluğumuz olmamasına rağmen altyapısıyla birlikte ve ardından başlayacağımız üst yapı çalışmalarıyla yeniden hayat vermeye çalışıyoruz. Üç insanın yan yana geçemediği alanlarda kocaman iş makinaları büyük bir titizlikle çalışıyor. Oradaki esnaflarımızda da sağ olsunlar bize gereken desteği veriyorlar. Nasıl Rauf Orbay Sokağı bir kentsel cazibe merkezi haline getirdiysek Fethiye Caddesi’ni de hak ettiği değere kavuşturacağız.

Kamu Yatırımlarını Yok Pahasına Sattınız

20 milyonluk ciddi bir bütçe ve çamur atmak için herkes elinden geleni yapıyor. Koskoca Büyükşehir belediye başkanı bile ihale daha sonuçlanmadan müteahhittin odasına gittiler gibi abesle iştigal, doğru olmayan, yalan beyanlarda bulundu. Çok sesli koro da var. İzgaz’a gittiğimiz fotoğrafı millete müteahhitte gittiler diye iftira attılar. Bu nasıl bir mantık, nasıl anlayış. Biz kendi altyapı çalışmamızı 20 günde bitirdik. Ekonomik koşullardan Sedaş’ın müteahhit patladı. Bir hafta 10 gün gecikti. Birileri elini ovuşturdu yapamayalım diye ama biz bunun da üstesinden geldik. Altyapı kurumlarının işleri tamamlanmak üzere. Yakın zamanda inşallah üstyapıya başlayacağız. Kısa sürede tamamlamak için de var gücümüzle çalışacağız. SEDAŞ’ın yapması gereken iş üzerinden bize yüklenenlere soruyorum: 3 kuruşa bu firmalara niye sattınız kamu yatırımlarını? Telekom’u, SEDAŞ’ı yok pahasına sattınız” dedi.