HÜRRİYET, “KİMSENİN SORUMLULUK ALMADIĞI YERLERDE ONLARCA YIL SONRA DEVREYE BİZ GİRDİK”

12 Nisan 2022
önder apartmani
vesta park
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, 2021 yılı faaliyet raporu sunumunda kentsel düzenlemelere değinerek, “Kimsenin hiçbir maliyetin altına girmediği, sorumluluk almadığı yerlerde devreye girdik” dedi

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, “Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde 30 yılda kendi döneminizde görmezden geldiğiniz, yıllardır çözülmeyi bekleyen bir sorun için biz muhtarımıza ve bölge halkına söz vermiştik. İlk yıl burada kamulaştırma işlemini başlattık. Bu kamulaştırma sonucunda bu alan hem hak ettiği değeri bulacak hem de güzel, modern, kullanışlı ve ulaşıma elverişli bir caddeye dönüşecek. 11 milyon gibi ciddi bir kamulaştırma bedelini üstlenerek de burada önemli bir sorunu, önemli bir ihtiyacı halletmiş olacağız. Bölge halkına sözümüzü tutmamız nedeniyle önemli işlerimizden bir tanesi.

22 Yıl Sonunda

Yine ciddi sorumluluk alarak depremin izlerini silmek, çevreye ciddi tehlike yaratabilecek birçok yapıyı yıkmakla ilgili bir irade gösterdik. Bunlardan bir tanesi depremin sembolü olmuş Adliyenin karşısında yer alan apartmanı yıkmak bize nasip oldu. O yapı 22 yıl sonra yıkıldı. Profesyonel bir şekilde çevreye zarar vermeden bu çalışmayı da tamamladık.

Büyük Bir Cesaretle

Kimsenin hiçbir maliyetin altına girmediği, rahatlıkla bana ne diyebileceği bir yerde Vesta Park sitesi içerisinde çok sayıda bloğun kayma riski ile can ve mal güvenliği riskinin olduğu bir yerde, müteahhittin ilgilenmediği, vatandaşın zorda olduğu yerde biz devreye girdik. Kimse sorumluluk almıyordu biz dedik ki, yaparız. Çok dar bir alan, sıkıntılı bir yer. 1 milyona yakın maliyet. Orda risk alarak büyük bir cesaretle girdik ve çok uğraştık. Ülkemizde çok az sayıda bulunan bir iş makinası bulduk sırf vatandaşın derdi çözülsün diye. Geçmişten ne yazık ki müteahhitlerin yanlışlarını vatandaş ödüyor ve belediyenin bütçesinden 1 milyona yakın bedel çıkarak biz buradaki sorunuz çözmüş olduk” ifadelerini kullandı.