HÜRRİYET: VATANDAŞ ARAÇ ALIMLARINI DESTEKLEYİNCE AKP’LİLER NASIL HAYIR DESEK KAYGISINA DÜŞTÜ

20 Temmuz 2022
Basın Toplantısı
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet AKP’lilerin araç satın alınmasıyla ilgili ortaya attıkları gerçek dışı iddialar hakkında yaptığı basın açıklamasında, “Yaptığımız satın almalarla beraber vatandaşta olumlu bir izlenim uyandırınca birileri rahatsız oluyor” dedi

İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet Makam Toplantı Salonunda gerçekleştirdiği basın toplantısında AKP’lilerin araç satın alınmasıyla ilgili ortaya attıkları gerçek dışı iddialar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Başkan Hürriyet açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “ 2 yıl önce 55 milyon kredi ile başladı bütün hikaye. 2 yıl önce dedik ki belediyelerin en büyük gider kalemleri araç kiralamaları. Hizmet araçlarının birçoğu kiralık belediyelerde. Yaptığımız hesaplarda gördük ki kiralama yerine satın alınsa her başkan kendi dönemi içerisinde bu satın alma bedellerini ve bu bedeller için çekilen kredileri rahatlıkla ödeyebiliyor ve bu rakam kiralamalardan çok daha makul. Bu sebeple biz 2 yıl önce bütün araçlarımızı satın almak istiyoruz diye yola çıkmıştık.

“Amaç Belediyenin Mal Sahibi Yapılmasıdır”

55 milyon kredi istemiştik. Bu 55 milyon kredi o dönemde de bu dönemde olduğu gibi birçok uyduruk gerekçe ve ipe un sererek önce reddedilmişti. Netice itibariyle 55 milyonun 27 milyonunu alabilmiştik. O 27 milyonla 2 yıl önce çektiğimiz kredi ile 71 tane kamyon ve iş makinesi satın almıştık. 2 yıl önce satın aldığımız araçların bugünkü değeri en az 80 milyon lira. Kendi dönemimizde çektiğimiz krediyi araçları alarak kullandık. Kendi dönemimizde çektiğimiz krediyi yine kendi dönemimizde bitirmiş olacağız.

“Belediyelerin Kasasında Böyle Bir Para Yok”

Eğer belediyelerin zaten kasalarında büyük nakit para olsa krediye de ihtiyaç olmayacak ve rahatlıkla bu araçlar alınabilecek. 200 -300 araçtan bahsediyoruz en nihayetinde. 50 milyonlar, 100 milyonlar söz konusu. Dolayısıyla belediyelerin tek kalemde bu paraları kasalarından vermesi mümkün değil. Belediyelerin satın almaları çoğunlukla zaten kredi çekilerek yapılıyor. Onun dışında bizim kredi çekmeksizin de böyle ara ara satın aldığımız ya da hibe kazandırdığımız çok aracımız da var. Tek tek alabiliyoruz ama 200 tane kocaman bir filoyu elbette ki kredi çekmeden alma şansına sahip değiliz.

“Vatandaş Olumlu Bakıyor”

Geldiğimiz noktada bu yaşananlar tabi ki vatandaş nezdinde çok ciddi bir karşılık buluyor. Vatandaş ‘Ya ne güzel belediye mal elde ediyor, ne güzel tasarruf oluyor, ne güzel israfın önüne geçiliyor, bu olumlu bir şey’ diyor. Saha ziyaretlerimizde bunun memnuniyetini vatandaştan çok duyuyoruz. Destek görüyoruz. ‘Destekliyoruz, satın almanızı’ diyor vatandaş. Hatta 2 yıl önceki tartışmalara dönerek ‘Sizi niye engelliyorlar ki, niye izin vermiyorlar ki, neden hepsini aldırmıyorlar ki’ gibi vatandaşın sahada konuştuğu bir konu bu.

“Oturup Kılıf Aramışlar”

Bu yaptığımız satın almalarla beraber vatandaşta olumlu bir izlenim uyandırınca birilerini rahatsız ediyor. ‘Aman başarılı oluyorlar, aman vatandaş iyi konuşuyor, aman vatandaş bunu güzel karşılıyor’ diyerek tabii AKP’li arkadaşlarda bayramda oturmuşlar ve çalışmışlar ‘Biz buna hayır diyeceğiz ama bir kılıf bulalım, ne diyelim de algı yönetelim’ demişler. Algı yönetme konusunda biz ellerine su dökemiyoruz zaten. Ne söylesek de acaba bir yandan hayır desek ama bir yandan da bundan dolayı vatandaştan tepki almasak, bir yandan da aslında bu işin doğru değil, yanlış olduğunu anlatsak gibi böyle bir ders çalışarak bayram ertesinde peş peşe açıklamalar okuduk AKP’li meclis üyesi arkadaşlardan” dedi.