İZMEK GÖRSEL SANATLAR YILSONU SERGİSİ KAPILARINI ZİYARETÇİLERE AÇTI

24 Mayıs 2023
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (1)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (2)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (3)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (4)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (5)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (6)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (7)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (9)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (10)
İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi kapılarını ziyaretçilere açtı (12)
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet
Metni Sesli Dinle

Hürriyet: İZMEK Büyüyerek Yoluna Devam Ediyor

İzmit Belediyesi ve İzmit Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle her yıl binlerce kişiye el becerisi ve meslek kazandıran İZMEK, Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi’ni vatandaşlarla buluşturdu. Başkan Hürriyet, “Biz bu kursları daha da büyüteceğiz, daha da geliştireceğiz demiştik. İZMEK çok şükür daha da büyüyerek yoluna devam ediyor” dedi

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile İzmit Halk Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde faaliyet gösteren İZMEK Görsel Sanatlar Yılsonu Sergisi, Cumhuriyet Sanat Galerisinde ziyaretçilere kapılarını açtı. Açılış programına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İzmit Halk Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kaygusuz, CHP İzmit İlçe Eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, İZMEK usta öğreticileri ve kursiyerleri ile sanatseverler katıldı. İZMEK kursiyerlerinin el emeği ürünlerinin görücüye çıktığı sergi 24-25-26 Mayıs tarihleri boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

Hürriyet, “Bu Kurslar Ciddi Bir El Sanatı”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “Emeğiniz bizler için çok ama çok kıymetli. Bu sadece bir kurs değil bu bir sanat, ciddi bir el sanatı. İZMEK’lerde ya da benzeri kurslarda verilen emekler kıymetli bir sanat dalı aslında. Üreten bir toplumun çok önemli bir parçası bu kurslar. Göreve geldiğimizde ‘Bu kurslar kapatılacak’ diye bazıları tarafından propaganda malzemesi yapılmıştı. Ben o dönemde, ‘Hiç merak etmeyin, bu kurslar bizim için önemli, kadınlar bizim için önemli, üreten eller bizim için önemli. Kentin üretimine katma değer yaratan tüm kadın kardeşlerim bizim için çok kıymetli ve siyaset üstüdür’ demiştim.

Emeği Geçenlere Teşekkür Etti

Siyaset gelir geçer ama aynı kentte yaşıyoruz. O yüzden kadın kadına destek vermeli. Biz bu kursları daha da büyüteceğiz, daha da geliştireceğiz demiştik. İZMEK çok şükür daha da büyüyerek yoluna devam etti. İşbirliği için Müdürlerimize,  Halk Eğitim Merkezimize, tüm çalışanlarına değerli Müdürümüz Zeki Kalaç’a ve değerli müdür yardımcımız İbrahim Kaygusuz’a teşekkür ediyorum. Kurumlar arası iş birliği gerçekten kıymetli. Bu değeri oluşturan siz değerli kadınlarsınız. Hepinizin emeğine, yüreğine sağlık.

“Muhteşem Eserler Ortaya Çıkıyor”

Çok kıymetli üretim alanları olan İZMEK kurslarımızı çok önemsiyoruz.  Bu kurslar kadınların hem sosyalleşmek, hem de birlikte üretip, birlikte paylaşmak için önemli alanlardır. Bu kurslar, insanların akılcılığını, yaratıcılığını, hayal gücünü el becerilerini ortaya koyduğu muhteşem eserlerin ortaya çıktığı yerler.

“Üzerimize Düşeni Yapacağız Demiştik”

Bu kurslarda üretilen ürünlerin, üretimin kent zenginliğine, ülke zenginliğine katılmasını da çok önemsiyoruz. Bunların gelişmesi, geliştirilmesi için ne gerekiyorsa bütün imkânlarımızla her zaman kadın istihdamını da destekler nitelikte yan yanayız, dayanışma duygularıyla ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız demiştik.

“Kadınların Ekonomik Bağımsızlığı Önemli”

Bu çerçevede de sadece İZMEK’ler değil. Kadın emeğinin değerlenmesi ve kadının ekonomik bağımsızlığını elde etmesini çok önemsiyoruz. Çalışan bir kadın ve aynı zamanda bir anne olarak, bu kentte yaşayan bir kadın olarak kadınların ekonomik gücünü elde etmesi, kimseye bağımlı olmaması kendi bireysel gelişimi, kendi haklarını savunabilmesi çok önemli ve bunlar ekonomik bağımsızlığıyla eş değer. Bu kurslarda üretilen şeyler sandık bekçisi olmasın, ekonomiye katılsın kent ekonomisine katma değer yaratsın.

“Ürettiğiniz Ekonomiye Dönsün”

Bu vesileyle geliştirdiğimiz Kadın Girişimciler Merkezi sizlere, tüm kursiyerlerimize sunduğumuz çok önemli bir merkez. Bu merkezden daha çok kadın yararlansın istiyorum. Ürettiğiniz ekonomiye dönsün. Ürettiklerinizin size de kente de, çocuklarımıza da faydası olsun.

“Çınar Kadın Kooperatifi”

Kuruçeşme Hizmet Binamızda o bölgedeki kadınlar için açmış olduğumuz alanlar bizim için kıymetli. Çınar Kadın Kooperatifi, güçlenerek, büyüyerek 2 bin kadından fazla kadına ulaşan bir yapıya dönüştü. 2. Şube açıldı, 3’üncü şubesini Konya’da açmaya çalışıyor. Böylesine güçlü bir yapı haline geldi Çınar Kadın Kooperatifi. İstiyoruz ki İZMEK’teki kursiyerlerimiz de bu imkanlardan faydalansın ve ekonomik değer elde etsin.

“İzmit Çarşısını Kullanabilirsiniz”

Yine Çınar Çocuk Evlerimiz kadınların istihdamına dönük bir projemiz. Kadınların da sosyal yaşamda hayatlarını kolaylaştıracak önemli yatırımlarımız. İzmit Çarşı’nda e-ticaret imkanı sunuyoruz. Artık dijital çağdayız. Çok pratik imkanlar var. Bu imkanlardan lütfen tüm kadınlar faydalansın. Ürettiklerinizi İzmit Çarşısı üzerinden e-ticaretle satabilirsiniz. Bu platformu ücretsiz bir şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

“Usta Öğreticiler Birer Öğretmen”

İzmit Belediyesi olarak 2018 yılında 32 olan kurs merkezlerimizin sayısını 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında, daha fazla kadın İZMEK’lerden yararlanabilsin diye 45 Kurs Merkezine çıkarttık.  186 Usta Öğreticimiz ile 90 branşta ile hizmet verdik. Üstelik bu kurslarımızdaki eğitimlerimiz yaz döneminde de devam edecek. Bende eski bir usta öğretici olarak işin zor olduğunu bilirim. Yasal düzenlemelere ihtiyaçları olduğunu da biliyorum. Usta öğreticilerimiz aslında birer öğretmen. Bütün öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.

“Sergi 26 Mayıs’a Kadar Açık”

Bugün de burada 26 Mayıs Cuma gününe kadar devam edecek olan sergimizde Yağlı Boyama, Ahşap Boyama, Ahşap Rölyef, Üç Boyutlu Perspektif, Hediyelik Obje, Filografi, Hüsnü Hat, Tezhip, Atık Kağıt Muhtelif, Seramik, Çinicilik, Mum ve Mozaik gibi görsel sanatlar ürünleri sergilenecek.

“Her Zaman Yanınızdayım”

Hepsi birbirinden kıymetli, hepsi birbirinden eşsiz eserler.  Üretebilmeniz ve kendi ayaklarınız üzerinde kararlılıkla durabilmeniz için her zaman yanınızdayım. Cesur kadınlara selam olsun. Alınlarından öpüyorum. Biz de sizlerin emekleriyle, üretmesiyle daha da güçlüyüz. Bir kadın olarak bütün ekip arkadaşlarımla birlikte her zaman siyaset üstü bir anlayışla destekçinizim Kadınlar yan yana durabiliyorsa güç oradadır.”

Kaygusuz, “Son Derece Mutluyuz”

İzmit Halk Eğitim Müdür Vekili İbrahim Kaygusuz ise yaptığı konuşmada, “Bizler her yıl büyük bir merakla kursiyerlerimizin el emeği ürünlerini sergilediği bu sergiyi aşkla bekleriz. 3 gün boyunca bu sergide göreceğimiz bu ürünler İZMEK sene boyunca ne yapıyor sorusunun cevabı aslında. Yine aynı şekilde Halk Eğitim Merkezi öğretmenleri ve kursiyerlerimizin neler yapabildiğinin de göstergesi. İşte bu yüzden burada olmaktan son derece mutluyuz. Tabi ki bu çalışmalar kolay yapılmıyor. Birçok aşamadan geçerek uzun bir süreç sonunda büyük bir bilgi birikiminin neticesi.

“Geliştirmeye Çalışıyoruz”

Bizler de Halk Eğitim olarak hem nitelik hem de nicelik olarak her sene bir önceki senenin üzerine koyarak çalışmalarımızı arttırmaya, geliştirmeye çalışıyoruz. Sayın Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet öncülüğünde İzmit Meslek Edindirme Kursları çatısı altında emek harcayan kim var ise onlar da İzmit’te daha fazla insana dokunmak için aynı çaba içerisindedirler. Halk Eğitim Merkezi olarak her zaman, her yerde, herkes için eğitim düsturumuz gereğince yaptığımız çalışmalarda en önemli paydaşlarımızdan biri olan İzmit Belediyesi ve çalışanlarına teşekkür ediyoruz.

“Yaralara Merhem Oldular”

Hangi branşta olursa olsun her bir usta öğreticimize açtıkları kurslarda gösterdikleri emek ve özverileri nedeniyle teşekkür ediyoruz. 6 Şubat 2023 tarihinde asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz deprem sonunda ihtiyaç var denildiği andan itibaren gerek bölgede gerekse kurs merkezlerinde büyük gayret göstererek çalışan usta öğreticilerimize içtenlikle tekrardan teşekkür ediyorum. Kendileri yaralara merhem oldular, olmaya da devam edecekler” dedi.