İZMİT BELEDİYESİ, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER TARAFINDAN BAŞLATILAN DİRENÇLİ ŞEHİRLER AĞI’NIN PARÇASI OLDU

7 Nisan 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Ofisi’nin başlattığı Şehirlerin Dirençli Hale Getirilmesi 2030 (MCR2030) inisiyatifine Türkiye’den katılım gösteren dördüncü yerel yönetim oldu

İzmit Belediyesinin doğal afet dönemlerinde aldığı hızlı aksiyon ve yardım çalışmaları uluslararası arenada ilgi görüyor. İzmit Belediyesi bu kapsamda, Birleşmiş Milletler Afet Riski Azaltma Ofisi’nin başlattığı MCR2030 inisiyatifine Muğla, Adana ve İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle beraber Türkiye’den katılan dördüncü belediye oldu.

Yol Haritası Sunuyor

İzmit Belediyesinin dâhil olduğu MCR2030, yerel yönetimlerin afet risklerine karşı direnç kazanma yolculuğunda hangi noktada olduklarını anlamalarına katkı sağlayarak, riskleri azaltmak ve afet direncini artırmaları için yol haritası sunuyor. Bu sayede oluşturulan ağ, şehirlerin güvenli, dirençli ve sürdürülebilir olmasının sağlanması yolunda yerel yönetimlere katkı sağlıyor.

Tecrübeler Paylaşılacak

İzmit Belediyesi, MCR2030 inisiyatifinin bir parçası olarak yurt dışında ağ üyesi olan binlerce şehir ve katılımcı kuruluşla bağlantı kuracak. İzmit Belediyesi, MCR2030 sayesinde afet konusunda yaptığı çalışmaları diğer şehirlerle paylaşacak ve diğer yerel yönetimlerin iyi uygulamalarını öğrenme şansına sahip olacak.