İZMİT BELEDİYESİ ‘FİKİRHANE İZMİT’ İLE VATANDAŞIN PROJE FİKİRLERİNİ ALACAK

22 Haziran 2023
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (1)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (2)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (4)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (5)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (6)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (7)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (8)
İzmit Belediyesi ‘Fikirhane İzmit’ ile vatandaşın proje fikirlerini alacak (10)
Metni Sesli Dinle

Hürriyet, “Daha İyi Bir İzmit İçin Hayal Et”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmitlilere daha iyi bir yaşam alanı oluşturmak için başlatılan Fikirhane İzmit projesi ile ilgili gençlerle bir araya geldi. Başkan Hürriyet, “Önce hayal etmekle başlıyor. ‘Hayal et’ diyerek bir fikir projesine başlıyoruz” dedi

Kenti ortak akıl ile yönetmeye büyük önem veren İzmit Belediyesi, Fikirhane İzmit projesiyle tüm vatandaşların proje fikirlerini alacak. İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, vatandaşların sürdürebilir bir kent için söz sahibi olacağı projeyle ilgili Leyla Atakan Şehir Kütüphanesinde bulunan çok amaçlı toplantı salonunda İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyeleri ile bir araya geldi.

Gençleri Dinlediler

Projeyi şekillendirme aşamasında gençlerin düşüncelerine önem veren Başkan Hürriyet; İzmit Belediye Meclis Üyesi Devrim Bal, STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Birol Sağlam, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ceren Öker Cömert ile birlikte İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ezgi Çalışkan ve gençlik meclisi üyelerinin önerilerini dinledi.

Hürriyet, “Heyecanla Başlıyoruz”

Toplantıya dair açıklamalarda bulunan Başkan Hürriyet, “Gençlerle birlikte bir fikir toplantısı yaptık. İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile birlikte yeni bir projeye heyecanla başlıyoruz. Kültür, sanat, spor, yaşam gibi kent yaşamıyla ilgili konularda fikirleri olan insanların fikirlerini ulaştırabilecekleri, bu fikirlerin hayata geçirilmesini somut bir projeye dönüşmesini sağlayacak önemli bir adım atıyoruz.

“Dijitalde Başlayacağız”

İşin yürütücüsü de Gençlik Meclisi olacak. Fikirhane İzmit projesiyle ilgili güzel bir toplantı yaptık. https://www.fikirhaneizmit.com/ internet sitesini açtık. Dijital ortamda fikirlerin alınabileceği, bunların tartışılabileceği, birliktelikler oluşturulabilecek. Bu uygulama dayanışmayı arttıracak bir uygulama. Önce dijitalde başlayıp daha sonra fiziki alanlara da taşıyacağımız önemli bir fikir buluşma noktası.

“Tüm İzmitlilere Açık”

Bu projeyle İzmitliler için daha iyi bir yaşam alanı oluşturmak istiyoruz. Bu projenin amaçlarından biri çeşitli konularda toplumun fikir ve düşüncelerini almak. Bu bilgileri kullanarak şehir için daha iyi bir gelecek inşa etmek veya başlangıçlarını yapmak istiyoruz. Tüm İzmitlilerin katılımına açık olacak şekilde dizayn edeceğiz.

“Fiziki Mekanlar Oluşturulacak”

Kentin farklı noktalarında vatandaşlarımızın proje fikirlerini bize ulaştırmasını sağlayacak çeşitli fiziki mekanlar oluşturacağız. Şehir planlama, proje üretme, konferans, sanat, konser, yarışma, festival gibi çeşitli konularda etkinlikler planlayacağız. İstiyoruz ki vatandaşlar fikirlerini sunsun, gelecekteki projelerin geliştirilmesine katkıda bulusun.

“Daha İyi Bir Gelecek İçin”

Hangi yaş grubunda olursa olsun bütün vatandaşlarımızın katılımı ve desteği bu proje için önemli. Topluluk fikirlerini topladıktan sonra bu bilgileri kullanarak kentin daha iyi bir geleceğini inşat etmek için çalışacağız. Somut uygulamalara dökmek istiyoruz. İzmit’in daha sürdürülebilir bir geleceğe sahip olabilmesi için gençlerle hareket etmeliyiz.

“Önce Hayal Etmekle Başlıyor”

Enerji verimliliği, çevre koruma, atık ve su kaynakları yönetimi gibi birçok konuyu kapsayacak büyük bir fikir projesine başlıyoruz. Hayal et, gerçek olsun diyoruz. Her şey, önce hayal etmekle, düşünmekle başlıyor. Düşünmekten korkmamak gerekiyor. Düşüncelerini söyleyebilme cesareti gösterdikten sonra kente fayda sağladığını görmek insanları motive ediyor.

“Gençlik Meclisi’ne Teşekkür Ediyorum”

Gençlik Meclisi projenin süreçlerini toplumla paylaşacak. Daha fazla fikre insana ulaşıp, fikirlerin somut projeye dönüşmesini istiyoruz. İş birliği için Gençlik Meclisi’ne teşekkür ediyorum. Proje üretme konusunda gelişmeye devam ediyor. Bu anlamda Gençlik Meclisi Başkanı Ezgi Çalışkan’a teşekkür ediyorum. Leyla Atakan Şehir Kütüphanesi’ndeki çok amaçlı salonu Fikirhane projesinin ilk istasyonu olacak” dedi.

“Genç Fikirleri Duymak İstiyoruz”

İzmit Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Ezgi Çalışkan ise  konuşmasında, “Genç fikirlerin bu kadar fazla derecede önemsendiği bir projeye adım atıyoruz. Toplumdaki tüm kesimlerin şehirle alakalı fikirlerini yerel yönetime iletebileceği Fikirhane İzmit projesine başlayacağımız için çok heyecanlı ve mutluyuz. İzmit’teki tüm gençlere seslenmek istiyoruz. Çok güzel fikirlerinizin olduğunu biliyoruz. Bu fikirleri daha çok duymak istiyoruz. Şehrimize son derece faydalı olacağına inandığımız bu projede çok güzel işler yapacağız” ifadelerini kullandı.