İZMİT BELEDİYESİ İPEK BÖCEĞİ BESLEME EVİ’NDE ÜRETİM DEVAM EDİYOR

21 Haziran 2022
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (1)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (2)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (4)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (6)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (7)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (8)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (9)
İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’nde üretim devam ediyor (10)
Metni Sesli Dinle

Tarımsal kalkınma hamleleriyle üreticiye öncü olan, katma değeri yüksek alternatif iş imkânı oluşturmak adına çalışmalarını sürdüren İzmit Belediyesi, İpek Böcekçiliği Besleme Evi projesini başarıyla yürütüyor

Geçtiğimiz yıl dut fidanlarının dikildiği Süleymaniye Mahallesi’nde hayata geçirilen İpek Böceği Evi’nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bursa Kozabirlik Satış Kooperatifi Müdürü Ramazan Akyüz, İpek Böcekçiliği Besleme Evi’ni 30’uncu gününde ziyaret ederek ipek böceklerinin durumu hakkında Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekiplerine ve böceklerin bakımını üstlenen Süleymaniye Köyü sakinlerinden 4 kadın çiftçiye bilgi verdi. Bu projede görev alan 4 çiftçi kadın İpek Böceği Koza Evi’nde hem ipek böceği yetiştirmeyi öğreniyor, hem de yetiştirdikleri böcekler koza haline gelince kozaları, Kozabirlik’e satarak gelir elde etme imkânı bulacak.

Yıldız “İzmit’e Geri Kazandıracağız”

Üretim süreci ile ilgili bilgi veren İzmit Belediyesi Ziraat Mühendisi Burak Yıldız, “İzmit Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü olarak ipek böcekçiliği Koza Evi projemiz ve Koza Bahçesi projemizde neredeyse sona yaklaştık. Böceklerimiz bir susam tanesi kadarken şu anda bir parmak boyuna ulaşmış durumda ve yakında koza örmeye başlayacaklar. Bu projede en büyük amacımız ipek böcekçiliğini İzmit’e geri kazandırmak. Köyümüzdeki 4 çifti kadın arkadaşımız ile bu işe giriştik ve bu projeye gönüllü olarak katılım sağladılar. Projenin sonunda kadın çiftçilerimiz bu işten kâr elde edecekler” şeklinde konuştu.

Akyüz, “Sona Yaklaşıyoruz”

İzmit Belediyesi İpek Böceği Besleme Evi’ni ziyaret eden Bursa Kozabirlik Satış Kooperatifi Müdürü Faik Ramazan Akyüz, “Bu yıl İzmit Belediyesi ile başlatmış olduğumuz İpek Böcekçiliği Besleme Evi ve İpek Böcekçiliği Dut Bahçesi projesini ziyaret ediyoruz. İpek Böceklerinin 5. yaş denilen son evresi olduğu ve kozaya yaklaştığı en yakın zaman içerisindeyiz. Burada kadın iş gücünün ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bulunduğumuz yerde 4 kadın çiftçi arkadaşımız ile bir ay önce başlayan projede yavaş yavaş sona yaklaşıyoruz. Bölgemize, ilimize, ülkemize bol bereketli kazançlar getirmesini diliyorum ve İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.