İZMİT BELEDİYESİ OTİZM SPOR VE YAŞAM EVİ’NE ULUSAL BASINDAN BÜYÜK İLGİ

1 Nisan 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi tarafından kente kazandırılan Otizm Spor ve Yaşam Evi, ulusal basının gündeminde yer aldı. NTV mikrofonlarına açıklamalarda bulunan Başkan Hürriyet, Otizm Spor ve Yaşam Evi’ni tanıttı

Engelli dostu İzmit Belediyesi tarafından otizmli bireylerin ihtiyaçlarına yönelik bireysel becerileri geliştirmek ve etkileşim temelli spor aktiviteleri hedefiyle geliştirilen Otizm Spor ve Yaşam Evi açıldı.  Alanında uzman eğitmenler eşliğinde 3-25 yaş aralığındaki otizmli bireylere haftada iki gün olmak üzere 3-4 saatlik periyotlarla hizmet verilecek.

“Çocukların Fiziksel Becerilerinin Geliştirilmesi Hedefleniyor”

Yaklaşık 4,5 dönüm alan üzerine kurulan merkezde, bin 160 metrekare kapalı alanda yapılan bilişsel ve duyusal aktivitelerle otizmli çocuklar akademik eğitim seviyesine hazırlanacak. 4 bin 120 metrekare açık alanda inşa edilen farklı modüler hizmet alanlarıyla ise çocukların fiziksel becerilerini geliştirmesi hedefleniyor. Öte yandan, otizmli bireylerin yakınlarını bilinçlendirmek ve ailelere destek olmak maksadıyla da çalışmalarda bulunulacak.

Hürriyet, “6 Aylık Destek Programları Uygulayacağız”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Otizm Spor ve Yaşam Evi ile ilgili NTV mikrofonlarına yaptığı açıklamada, “Yaklaşık 6 aylık eğitim ve destek programı uygulamayı düşünüyoruz ilk etapta. Bir yıl boyunca da bu merkezden birçok otizmli birey ve çocuğumuz faydalanacak. Kapalı alanımızda özellikle bilinçsel ve duyusal katkı sunacak modüller uygulayacağız. Eğitimlerine destek programları uygulayacağız. Açık alan bahçe kısmında da yine fiziksel gelişimlerine uygun olarak bireylerimize destek sunacağız” dedi.