İZMİT BELEDİYESİ PAYDAŞI OLDUĞU AB DESTEKLİ PROJEYLE SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ VE İKLİM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

12 Haziran 2023
_PG3YK~T
_PQ3K9~Q
Metni Sesli Dinle

İklim ve Enerji için Başkanlar Sözleşmesinin Kocaeli’deki tek imzacısı olan İzmit Belediyesi, paydaşı olduğu AB destekli projeyle Batı Balkanlar ve Türkiye’de enerji dönüşümünü sağlamayı ve iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan proje (SECAP) hazırlama çalışmalarına devam ediyor

İzmit Belediyesi, İklim ve Enerji için Başkanlar Sözleşmesinin Kocaeli’deki tek imzacısı ve Gözlemci Belediye Stratejisi kapsamında kapasite geliştirme eğitimlerine davet edilen Türkiye’deki 20 yerel yönetimden biri olarak bölgesinde oynadığı öncü rolü sürdürüyor. Bu kapsamda İzmit Belediyesi, Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı oluşturma sürecinde işbirliğine giden İBB, Ankara Büyükşehir, Muğla Büyükşehir, Bodrum Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Yenimahalle Belediyelerinin de bulunduğu geniş bir ailenin parçası olarak çalışmalarına devam ediyor.

İzmit Belediyesi Yöneticileri Yerini Aldı

İzmit Belediyesinin paydaşı olduğu Avrupa Birliği desteğiyle Merkez Proje Yönetim Ajansı tarafından yürütülen Enerji Dönüşümü için AB: “Batı Balkanlar ve Türkiye Belediye Başkanları Sözleşmesi” projesinin 4. Yerel Yönlendirme Komitesi Toplantısı İstanbul’da gerçekleştirildi. Gözlemci Belediye Stratejisi kapsamında düzenlenmeye başlanan Kapasite Geliştirme eğitimlerine paydaş olarak katılım gösteren İzmit Belediyesi de toplantıda yerini aldı. İzmit Belediyesini Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Havva Açıkgöz ve Strateji Geliştirme Müdürlüğü AB Proje Uzmanı Burak Ergelen’in temsil ettiği toplantıda açılış konuşmasını AB Türkiye Delegasyonu Enerji, Çevre ve İklim Değişikliği Program sorumlusu Christian Ballaro gerçekleştirdi.

Kalıcı İşbirliği Hedefleniyor

Toplantı süresince proje sorumluları tarafından projenin şu ana kadar izlediği süreç ve geleceğe yönelik hedeflere dair yerel yönetimlerle bilgi paylaşımı yapılırken aynı zamanda İBB ve Bağcılar Belediyesi temsilcileri kendi SECAP oluşturma süreçlerine dair deneyimlerini diğer katılımcılara aktardı. Toplantının son bölümünde proje yöneticisi Daiva Matoniene ve proje uzmanı Gizem Mataracı tarafından ilerleyen sürece yönelik yerel yönetim temsilcilerinin dilek ve temennilerin alınmasıyla toplantı tamamlandı. Söz konusu yüz yüze toplantılar Sürdürülebilir Enerji ve İklim Değişikliği Eylem Planı raporlama ve gözlem süreçlerine yönelik uzmanlar tarafından yerel yönetimlere verilecek eğitimlerle devam edecek. Proje süreci sonunda tüm katılımcı yerel yönetimlerin Sürdürülebilir Enerji ve İklim Eylem Planı taslağı hazırlayabilecek konuma gelmesi ve bu alanda yapacakları çalışmalarda kalıcı işbirliğine gitmesi hedefleniyor.