İZMİT BELEDİYESİ TEMA VAKFI’NI SARISU’DA AĞIRLADI

6 Haziran 2022
İzmit Belediyesi TEMA Vakfı’nı Sarısu’da ağırladı (1)
İzmit Belediyesi TEMA Vakfı’nı Sarısu’da ağırladı (2)
İzmit Belediyesi TEMA Vakfı’nı Sarısu’da ağırladı (3)
İzmit Belediyesi TEMA Vakfı’nı Sarısu’da ağırladı (5)
İzmit Belediyesi TEMA Vakfı’nı Sarısu’da ağırladı (6)
İzmit Belediyesi TEMA Vakfı’nı Sarısu’da ağırladı (7)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Tema Vakfı Kocaeli İl Temsilciliği gönüllülerini Sarısu Gençlik Kampında ağırladı

Tema Vakfı Kocaeli İl Temsilciliği üye ve gönüllüleri, İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Doğa Eğitim Kampüsü bünyesinde bir araya geldi. Sarısu Gençlik Kampı’nda 2 gün olarak gerçekleşen programda orman eğitimi ana konu olarak belirlendi. Katılımcılar, zengin program akışı ile sunumlarını gerçekleştirirken ormanlık alanda doğa yürüyüşü yaptı.

Eğitici Sunumlar Yapıldı

Programın ilk gününde, İzmit Belediyesi bünyesinde görev yapan Psikolog Kübra Şıvgın Kara “Ekofobiyi Aşmak” konulu sunumu ile doğada yapılan tahribatın psikolojik etkilerini ve bunlarla başa çıkma yöntemlerini anlattı. Doğa Eğitim Kampüsü Eğitmeni Peyzaj. Y. Mimarı Harika Taze ise “Biyolojik Çeşitlilik ve İnsan” konulu sunumu ile doğada ki çeşitliliğin önemi ve insanlar üzerinde etkisine değindi. Doğa Eğitim Kampüsü Eğitmenleri Esra Gündüz ve Harika Taze’nin, ekoloji öğreniminin çocuklar üzerindeki etkilerini aktardığı programda katılımcılar, eğitimlerin çok verimli geçtiği ve öğretici olduğu ile ilgili geri bildirimlerde bulundu.

Kompost Yapımı Anlatıldı

Programda İzmit Çarşısı üreticilerinden Şamama markasının kurucusu Ziraat Mühendisi Nilgün Kaplan da kompost sunumu gerçekleştirdi. ‘Fermente olmuş organik madde’ anlamına gelen Bokashi kompostunu anlatan ve ardından küçük bir uygulamaya yer veren Nilgün Kaplan katılımcıların merak ettikleri sorulara cevap verdi.

Orman Yürüyüşü Yapıldı

İkinci günü orman yürüyüşlerine ve Sarısu orman alanlarındaki ekolojik okuryazarlık uygulamalarına ayrılan programda ormanlık alan okumasını Tema Vakfı Orman ve Kırsal Kalkınma Bölüm Başkanı Dr. Ferhat Taze yaptı. Programa katılan Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kurucusu Ziraat Mühendisi Tanfer Dinler de çevrenin önemi, insanın başarma gücü ve toplumda kadının önemi gibi konulara değindi. Tanfer Dinler, İzmit Belediyesi tarafından organize edilen bu etkinliğin doğa konusundaki farkındalık düzeyini arttıracağını dile getirdi.