İZMİT BELEDİYESİNDEN KAMUOYU AÇIKLAMASI; “SAĞLIK ÇALIŞANLARINDAN PARA İSTENİLDİĞİ İDDİASI KÜLLİYEN YALAN”

3 Temmuz 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde yerel bir haber sitesinde yayınlanan ‘Sağlık çalışanlarını Anıtkabir’ e götürmek için 200 TL istediler!’ başlıklı haberin gerçeği yansıtmadığı ve tamamen yalan ifadelerin yer aldığı belirtildi

İzmit Belediyesi tarafından, 29 Haziran 2022 tarihinde Kocaeli Barış Gazetesi’nde yayınlanan “Sağlık çalışanlarını Anıtkabir’ e götürmek için 200 TL istediler!” haberinin gerçeği yansıtmadığı açıklandı. İzmit Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Kocaeli Barış Gazetesi internet sayfasının 29/06/2022 tarihli ‘Sağlık çalışanlarını Anıtkabir’ e götürmek için 200 TL istediler!’  başlıklı bir haberinde yer alan ‘İzmit Belediyesi ve Sağlık Çalışanları Derneği işbirliğinde Anıtkabir’ e yapılan gezi için sağlık çalışanlarından İzmit Belediyesinin 200 TL para istediği, sağlık çalışanlarına doğru düzgün bir sponsor bile olamadığı, sağlık çalışanlarının fedakarlıklarını unuttuğu’ gibi kamuoyunu yanlış yönlendirme amacına matuf, yalan içerik gerekçesiyle açıklama yapılması gerekmiştir.

“Sadece Ücretsiz Otobüs Temin Edildi”

Habere konu gezi faaliyetini Belediyemiz ve ilgili dernek birlikte organize etmemiştir. Sağlık çalışanlarının Ankara’ya yapmış oldukları gezinin organizasyonu münferiden Sağlık Çalışanları Derneği’ne ait olup, gezi için otobüs ihtiyaçlarının olduklarını tarafımıza bildirmeleri üzerine kendilerine Belediyemizce sadece ücretsiz otobüs temin edilmiş, ulaşım ihtiyaçları karşılanmıştır. Haberde yer alan 200 TL ücret Sağlık Çalışanları Derneği’nin kendi üyelerinden istediği meblağdır ve Belediyemizle ilgisi olmadığı gibi ilgisi ve bilgisi de olması kendisinden beklenecek bir durum da değildir.

“Basın Etiğine Yakışmayan Kötü Niyetli Bir Yaklaşım”

Görüleceği üzere söz konusu haber hakikati araştırılmamış, mesnetten uzak bir haberdir. Haberin, bu tür çirkin, dayanaksız yorumlamalarla, kötü niyetli yaklaşımlarla birlikte sunulması, basın etiğine yakışmadığı gibi, kurumumuzu ve çalışanlarını da haksız yere zan altında bırakmaktadır. İlgili haberin hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirmesini kamuoyu takdirine bırakıyor, bu kasıtlı karalama çabaları ve haber yapma etiğine aykırı girişimler karşısında kamuoyunu doğru bilgilendirmeyi bir borç biliyoruz.”