İZMİT BELEDİYESİNİN ATIK TOPLAMA YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN OKULLARA ÖDÜLLERİ VERİLDİ

6 Haziran 2023
_GD5PW~8
_FJ6WS~X
_FT6IJ~M
_H74IY~R
_HH44N~O
_GN5BN~1
_GX4XB~Y
_DV9AP~B
Ünal Özmural
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesinin öğrencileri geri dönüşüme teşvik etmek amacıyla her yıl düzenlediği Okullar Arası Atık Toplama Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde verildi

İzmit Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğünün her yıl periyodik olarak düzenlediği Okullar Arası Atık Toplama Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde İzmit Belediye Meydanı’nda yapılan ödül töreninde ayrıca en çok atık toplayan belediye personellerine de hediyeleri takdim edildi.

Özmural, “Çevre Farkındalığı Yaratıyoruz”

Öğrencilere çevre bilinci aşılamak, daha temiz ve yaşanabilir İzmit’i amaçlayan yarışmanın ödül töreninde konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, “5 Haziran, 1972’den bu yana Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Esasında bugün bir farkındalık günü. Bu yarışmaya katkı koyan okul müdürleri, öğretmenlerimiz ve tabi ki kıymetli öğrencilerimize teşekkür ediyorum. İklim değişikliği en büyük problemlerimizden biri. Biz belediye olarak bunun farkındayız ve farkındalığı arttırmak için okullarla bir araya gelmeye çalışıyor ve çocuklara çevre farkındalığı veriyoruz” dedi.

Tonlarca Atık Geri Dönüşüme Kazandırıldı

Dereceye giren okullara ödülleri takdim edilirken ambalaj atık toplama kategorisinde 1’inci Kuvayi Milliye İlkokulu, 2’nci 29 Ekim Ortaokulu, 3’üncü Tavşantepe İlkokulu oldu. Atık pil toplama kategorisinde 1’nci Farabi Ortaokulu, 2’nci Yahya Kaptan İlkokulu, 3’üncü Yeni Turan Anaokulu oldu. Elektronik atık toplama kategorisinde ise 1’nci Muallim Naci Anadolu Lisesi, 2’nci Ulusal Egemenlik Ortaokulu, 3’üncü Ertuğrul Gazi İlkokulu oldu. Birinci olan okullara 3 adet güneş enerjili aydınlatma direği, ikincilere yazıcı, üçüncülere ise temizlik seti hediye edildi. 7 ay boyunca devam eden yarışma sayesinde 7.575 kg ambalaj atığı, 6.643 kg elektronik atık ve 2.438 kg atık pil toplanarak geri dönüşüme kazandırıldı.

Belediyenin Bilinçli Personeli de Ödüllendirildi

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü personel arasında da çevre bilincini arttırmak amacıyla atık toplama yarışması düzenledi. Yarışmaya 8 farklı müdürlükten 20 personel katılım sağladı. Toplamda 400 kg atık toplanarak geri dönüşüme kazandırılırken personellere hediyeleri takdim edildi.