İZMİT DÖNGÜSEL ŞEHİRLER AĞININ NİSAN BÜLTENİNDE KAPAK ŞEHİR SEÇİLDİ

8 Nisan 2022
İzmit Döngüsel Şehirler Ağının Nisan bülteninde kapak şehir seçildi (2)
Metni Sesli Dinle

İzmit, Döngüsel Şehirler Ağı’nın Nisan ayı bülteninde sürdürülebilirlik çalışmalarıyla kapak şehir olarak seçildi.

İzmit Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürlüğü’nün, Döngüsel Şehirler Ağıyla paylaştığı Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü proje ve çalışmaları, ağın süreli olarak yayımlanan haber bülteninin Nisan Ayı sayısında fark yaratan yerel yönetim olarak İzmit’in kapak şehir seçilmesini ve ilgili alandaki çalışmalarının detaylı tanıtımını yaptı.

Övgüyle Bahsedildi

Tanıtım metninde İzmit’in Döngüsel Şehirler Ağı’nın Türkiye’deki ilk imzacısı olmasının yanı sıra hızlı sanayileşmeye bağlı olarak karşılaştığı çevre sorunlarına karşın çevreye duyarlı ve atık azaltımı konusunda model olmak için başlattığı çalışmalarından övgüyle bahsedildi. Ayrıca İzmit’in Çınar Atık Mobil Uygulaması sayesinde 2021 Dönüştürücü Eylem Ödülleri’ ne aday olarak gösterilmesi, okullarda çevre bilincini aşılamak için başlatmış olduğu atık yönetimi bilgilendirme ve teşvik çalışmaları hakkında da detaylı bilgi paylaşıldı.

Elektronik Atık Toplama Miktarı Arttı

Hazırlanan tanıtım metninin son bölümünde ise İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün toplanan elektronik atık toplama miktarını önceki yıla göre  yüzde 50 oranında arttırması ve 2021 yazında Milas Bölgesinde ortaya çıkan yangınlar sebebiyle zarar gören alanların yeniden ağaçlandırılması ve rehabilitasyonu için başlatmış olduğu “Elektronik Atıklarınız Fidana Dönüşsün” kampanyasına yer verildi. Kampanya sayesinde kentte 10 ton elektronik atık toplanması ve toplanan atıklar sayesinde 400 adet zeytin fidanının Milas bölgesinde dikiminin yapılması yine övgüyle ele alındı.