İZMİT SANAT AKADEMİSİ TİYATRO BÖLÜMÜ PERDELERİNİ AÇTI

22 Mart 2022
Izmit Sanat Akademisi Tiyatro bölümü perdelerini açti (1)
Izmit Sanat Akademisi Tiyatro bölümü perdelerini açti (2)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Tiyatro bölümü öğrencileri ‘Ritmikleştirilemeyenler’ adlı oyun ile perdelerini açtı

İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 20-27 Mart Tiyatro Haftası etkinlikleri kapsamında İzmit Sanat Akademisi Tiyatro bölümünün ilk oyunu dün akşam sahnelendi. Grup Ritüel’in Durmuş Çetin eğitmenliğinde hazırlanan sözsüz tiyatro oyunu ‘Ritmikleştirilemeyenler’ Sanat Akademisi Eğitim Sahnesinde tiyatro severlerle buluştu.

İzleyiciler Büyük Keyif Aldı

İzleyicilerin büyük keyif aldığı oyunun kadrosunda Ayşe Irmak, Asuman Gümüş, Feyzan Bilgiç, Perihan Topçu, Betül Özkan Şıvgın, Özay Doğan, Esra Sarıteke, Merve Yazgı Şahin, Merve Türker, Şevval Özdemir, Hüseyin Doğan, Metin Sarıpınar, Yusuf Altınay, Mustafa Ecevit Düzman, Murat Kösten, Özgür Aktaş, Kadir Engin Bayraktar ve Oğuzhan İnal bulunuyor.

Geri Dönüşümü Konu Alıyor

Oyunun konusu ise şöyle: Geri dönüşüm atıklarımızın kutsandığı endüstriyel bir süre… Kendi içinde öyle bir gerçeklik yaratmış ki geri dönüşüm için tüketiyoruz sanki. Henüz ambalajı, paketi, torbası, poşeti açılmadan sınıflandırıyoruz satın aldıklarımızı. Naylon, metal, cam, plastik, demir, alüminyum, kâğıt, ahşap vb. içimizi tuhaf bir sevinç kaplıyor, çünkü renkler ile kodlamışız tümünü. Ayrıştırılıyor, toplanıyor, sınıflandırılıyor, isimlendiriliyor ve mutluluk veriyor. Çünkü değer kazandırıyoruz atıklarımıza. Ama bunun arkasında saklanmış kayıp bir hayat var… İnsan! Evet, kaybolan insan… Kendi sonunu hazırlayan insan… Atıkların arasında biyolojik ve kimyasal kimliği bozulmuş insan… Sıra ona geliyor ve bir atık gibi oturuyor paketlerin üzerine… Yolculuğun nerede biteceği belli…