İZMİTLİ ÇİFTÇİLER DAYANIŞMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLEDİ

24 Şubat 2023
İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet (2)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (1)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (2)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (3)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (4)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (6)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (8)
İzmitli çiftçiler dayanışmanın en güzel örneğini sergiledi (10)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesinin Ürettiği Silajlar Afet Bölgesi Ve İzmit Arasında Paylaşıldı

Geçtiğimiz dönem yaklaşık 90 dönüm araziden 247 ton silaj üreten İzmit Belediyesi, İzmitli çiftçilerin de dayanışmasıyla silajların yarısını deprem bölgesindeki çiftçilere ulaştırırken kalan kısmını da bugün İzmitli çiftçilere dağıttı

Üreten belediye İzmit Belediyesi, geçtiğimiz sezonda belediyeye ait yaklaşık 90 dönüm araziyi çiftçileri desteklemek amacıyla yem bitlileri üretimine ayırmış ve toplamda 247 ton silaj elde etmişti. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan deprem dolayısıyla silajların yarısını afet bölgesindeki çiftçilere ayıran İzmit Belediyesi, kalan silajları bugün İzmitli çiftçilere yüzde 100 hibeli olarak dağıttı. Silaj dağıtım programına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, Ziraat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Özgür Yılmaz ve çiftçiler katılım sağladı.

Hürriyet, “Çiftçilere Kaynak Yaratacak Projeler Ürettik”

Ülke olarak zor günlerden geçtiğimizi belirten İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Tüm Türkiye’nin yarasını hep birlikte sarmaya çalışıyoruz ama bir yandan da kendi bölgemizdeki ihtiyaçları da karşılamaya çalışıyoruz. İzmit Belediyesi olarak göreve geldiğimizden bu yana tarımsal alanda, aronyadan siyez buğdayına, domatesten bibere, dut fidanından ipek böcekçiliği yetiştiriciliğine kadar elimizden geldiğince çiftçimizi destekledik. Üreten insanlarımızı önceliklemeye çalıştık. Gerek ziraat odamızla gerekse çiftçi kardeşlerimizle onlara kaynak yaratacak projeler üretmeye çalıştık.

“247 Ton Silaj Ürettik”

Geçtiğimiz sezonda da İzmit tarımının en önemli kalemi olan yem bitkileri tarımı ve hayvancılık konusunda üreticilerimizi desteklemeye karar verdik ve bu projelerden biri olan silaj üretimine başladık. Üreten belediye İzmit Belediyesi olarak geçtiğimiz mayıs ayında belediyeye ait yaklaşık 90 dönüm arazimiz çiftçilerimizi destekleme amaçlı olarak yem bitkileri üretimine ayrıldı ve hasat sonunda yaklaşık 247 ton silaj üretildi. Emekçi arkadaşlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

“Yarısını Deprem Bölgesine Ulaştırdık”

Ürettiğimiz silajların yaklaşık yarısını deprem bölgesinde ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ulaştırdık. Bu yüzden İzmitli çiftçilerimize gösterdikleri dayanışma ve paylaşım nedeniyle çok ama çok teşekkür ediyorum. Normalde bu silajların hepsini buradaki çiftçimize dağıtacaktık. Çiftçimizin de fedakârlığıyla birlikte bölüştük, paylaştık. Deprem bölgesinde şuan ihtiyacı olan insanların bir kısmına da olsa yaralarına merhem olmak istedik. Kalan silajları İzmit’li küçükbaş üreticilerini desteklemek üzere 1-25 adet küçükbaş hayvanı olan üreticilerimize dağıtmaya karar verdik.

“Şeker Sorgumu Çalışmalarına Başlayacağız”

İzmit kırsalında, yem bitkileri üretiminde en temel problemlerden biri olan temmuz-ağustos yağmurlarının yeterli yağmaması halinde sulama imkânı olmayan mısır üreticilerinin zor durumda kaldığını da biliyoruz ve bu konuyu teknik ekibimizle inceleyerek bölgede mısıra alternatif olabilecek başka yem bitkilerini de gözlemleme amaçlı yetiştirdik. Bölgemizde mısıra alternatif ve kuraklığa karşı riski en düşük ayrıca yabani hayvanların zarar vermediği,  şekil ve görünüş olarak da mısıra benzeyen bir yem bitkisi olan boylu şeker sorgumu bitkisinin İzmit bölgesine mükemmel uyumu ve verimini gözlemleyerek bu bitkinin tarımını geliştirme odaklı önümüzdeki günlerde teknik ekibimizle birlikte çalışmalara başlayacağız.

“Bereketli Olsun”

İzmit Belediyesi olarak deprem bölgelerine de elimizden geldiğince destek olmaya çalışarak, yüz yılın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde zarar gören şehirlerimizde ihtiyaç olan köylere ulaştırılmak üzere 3 bin adet probiyotik yem katkı maddesi ve ürettiğimiz silajların 122 tonunu 6 Tırla birlikte gönderdik. Deprem olmasaydı çok daha fazla üreticimize yetişecektik ve hibe programını genişletecektik ama birçok çiftçimizin Kırsal Hizmetler müdürlüğüne gelip deprem bölgesinde yem ihtiyacı varsa ben hakkımdan vazgeçerim dediğini biliyoruz ve İzmit çiftçisine teşekkür ediyoruz. Silajların önümüzdeki dönemde daha artacağını belirterek bereketli olmasını diliyorum. Tekrardan tüm ülkemizin başı sağ olsun” dedi.