İZMİT’TE “ÇANAKKALE ZAFERİ, BALKANLAR VE MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ” KONUŞULDU

28 Mart 2022
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (1)
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (3)
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (4)
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (5)
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (6)
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (8)
Izmit'te _Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Bogazlar Sözlesmesi_ konusuldu (9)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde, “Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi” konulu panel gerçekleştirildi

İzmit Belediyesi, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında bir dizi anma programı gerçekleştirdi. Kutlu zaferin ruhunu İzmit’te yaşatan İzmit Belediyesi, Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde, “Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi” konulu panel gerçekleştirdi.

Panel Yapıldı

Çanakkale Zaferi, Balkanlar ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi Paneli geçtiğimiz günlerde Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Erdem Arıcan moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Torun Çelik ve Gazeteci Yazar – Eğitimci Mustafa Küpçü katıldı.

Yoğun Katılım

Panele konuk konuşmacıların yanı sıra CHP İl Başkanlığı Balkan Masası Sorumlusu Selim Yıldız, CHP İl Başkanvekili Turgay Seyis, CHP İl Başkan Yardımcıları Naim Keskin, Yaprak Fidancı, Mehmet Solakoğlu, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Eray Bodur ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Boğazlar Sözleşmesini Anlattı

Panelde konuşan Kocaeli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esma Torun Çelik, “Atatürk’ün varlığı bizi tüm Rumeli’yle birleştiren temel nokta. Türkiye’nin bir ulus devlet olmasında Rumeli çok hayati bir öneme sahip. Boğazların egemenliğinin tam olarak Türkiye’nin eline geçmesi 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesidir. Bu tarihte Boğazlar ve Çanakkale tekrar silahlandırıldı ve Türkiye’nin güvenlik açığı ortadan kaldırılmış oldu” dedi.

“Atatürk’ün Dehası”

Panelin konuşmacılarından Mustafa Küpçü ise konuşmasında, “ Birilerinin Lozan’da gizli maddeler vardı diye uydurdukları hikayeler kesinlikle yanlıştır. Lozan Barış Konferansında diplomasi dehasını kullanan Mustafa Kemal Atatürk, Lozan Barış Konferansının Türkiye’nin lehine sonuçlanmasının en büyük aktörüdür” diye konuştu.