İZMİT’TE KADINLAR VE ÇOCUKLAR 2022’Yİ GÜLÜMSEYEREK GEÇİRDİ

2 Ocak 2023
İzmit’te kadınlar ve çocuklar 2022’yi gülümseyerek geçirdi 2
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, 2022 yılı boyunca kadınlara yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerle kadınlar, çocuklar ve gelecek için umut oldu

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kurulduğu günden bu yana kadınların sosyal ve ekonomik hayatta yer alabilmesi adına yaptığı çalışmalarla örnek olmaya devam ederken 2022 yılında da birçok projeyi hayata geçirdi.

Kadınlar Yarınlara Umutla Bakıyor

İzmit Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi, bu yıl da İzmitli kadınların el emeklerini değerlendirmelerine olanak yaratırken yerel ve 4 kıtadan farklı ülkelere ihraç edilen ürünlerle ulusal ve uluslararası pazara açılmalarını sağladı. Kadınların yoğun ilgisiyle faaliyetlerine devam eden İZGİM’de kadınların iş hayatında gelişmesine ve büyümesine yardımcı olarak hayata daha güvenle bakmaları sağlandı. İçerisinde psikolog, diyetisyen, etüt merkezi, girişimcilik ofisleri ve atölyeleri, çocuk kütüphanesi, çocuk oyun alanı ve spor salonu bulunan İZGİM ile kadınlara yarınlara umutla bakıyor.

Binlerce Kadın Faydalandı

Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde verilen diyetisyen hizmetinden 2022 yılında 3.818 kişi, psikolog hizmeti kapsamında bireysel danışmanlıktan 657 kişi, aile danışmanlığından 78 kişi, çocuk danışmanlığından ise 764 kişi faydalandı. Anne adaylarına daha bilinçli bir hamilelik dönemi geçirmeleri adına verilen gebe eğitimlerine yıl boyunca toplamda 478 kadın katıldı. 18 anne adayına emzirme danışmanlığı hizmeti verildi.

Hem Kadınlar Hem Çocuklar

Müdürlüğün, kadınların el emeğini İzmitlilerle buluşturduğu el emeği stantlarından yıl boyunca 6 farklı satış noktasında 288 kadın fayda sağlayarak aile ekonomisine katkı sağladı. 3 farklı mahalle ve İZGİM’de yürütülen Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi’ne 1119 çocuk katıldı. İZGİM, 2022 yılında 48 farklı okul ve 72 okul şubesini ağırlarken, Çocuk Oyun Alanı 2595 çocuğu ağırladı.

Babalara Eğitim Verildi

AÇEV iş birliği ile başlayan ve 13 hafta boyunca devam edecek olan Baba Buluşmalarında 16 babanın aktif katılımı ile eğitimler her Perşembe devam ediyor. İzmit Belediyesi Çocuk Korosu’nda eğitimler 35 çocuk ile her Perşembe gerçekleşirken Çocuk Sinema Okulu’ndan faydalanan 46 çocuk 16 haftalık eğitimini tamamladı.

İZMEK, El Becerisi ve Meslek Kazandırıyor

Her yıl binlerce kişiye el becerisi ve meslek kazandıran İzmit Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına 2022 yılında 10 bin 800 kişi başvuru yaptı. Kursiyerler aldıkları eğitimlerin yanı sıra özel gün ve haftalarda farkındalık eğitimlerine de imza attılar. Kursiyerler ve öğretmenler için zaman zaman eğitici programlar ve geziler düzenlendi.