İZMİT’TE KENTİ RAHATLATACAK KALDIRIM ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

19 Kasım 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürü Ümit Fındık, İzmit’te pilot bölgelerde başlayacak kaldırım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü; kent merkezinde görsel kirliliğe yol açan, esnaflar arası haksız rekabete zemin hazırlayan ve vatandaşların yaya yollarını kullanamamasına neden olan bu kaldırım işgalleriyle ilgili çalışma yapacağını duyurdu.

Esnaflarımıza Eşit Mesafedeyiz

Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “İzmit Belediyesi olarak; insan merkezli çağdaş yönetim ve sosyal belediyecilik anlayışını ilke edinerek, sorumluluk alanımızda bulunan tüm vatandaş ve esnafımıza eşit mesafede olduk. Bu bağlamda vatandaşlarımız ve esnaflarımızdan gelen yoğun talepler üzerine de bazı önemli noktalarda kaldırım düzenlemesi çalışmalarına başlayacağımızın bilinmesini isteriz.”

Çok Sayıda İhbar Ve Şikayet Alıyoruz

“Kaldırımlar toplumun ortak kullanım alanlarıdır ve herkesin onun üzerinde kullanım hakkı vardır. Maalesef şehir merkezimizde; bazı esnaflar kontrolsüz bir şekilde işletme önüne teşhir amaçlı mal, eşya, masa ve sandalye koymaktadır. Kent estetiğine uymayan, görsel kirliliğe yol açan, esnaflar arası haksız rekabete zemin hazırlayan ve vatandaşların yaya yollarını kullanamamasına neden olan bu kaldırım işgalleriyle ilgili Zabıta Müdürlüğümüze çok sayıda ihbar ve şikayet almaktayız.”

Tedbir Almak Zorunluluğu Doğdu

“Kocaeli’nin merkez ilçesi olarak da bilinen İzmit’te çevre il ve ilçelerden gelen vatandaşlar nedeniyle gündüz saatlerinde yaklaşık 1 Milyon kişiye ulaşan nüfus karşısında şehir merkezinin yükü artmaktadır. Şehir merkezindeki metrekareye düşen insan yoğunluğu fazladır. Hayatın olağan akışına uygun, düzen ve intizam içerisinde devamını sağlamak için de bir takım tedbirler alınması kaçınılmaz hale gelmiştir. Kaldırımlarda işgal düzenlemesi yapılarak sınırların belirlenmesi ve intizama kavuşturulması zarureti hasıl olmuştur.

Pilot Bölgeler Belirlendi

“Kaldırım düzenleme çalışmalarımızın sürdürülebilir olması ve karışıklığa meydan verilmemesi adına yapılan plan doğrultusunda pilot bölge olarak Alemdar Caddesi, Abdurrahman Yüksel Caddesi, Rauf Orbay Sokak, Köseoğlu Sokak, Cebesoy Sokak, Dar Sokak ve Alikahya İshakpaşa Caddesi belirlenmiştir.  Belediyemiz görevlileri, STK’lar, İzmit Kent Merkezi Dayanışma Derneği (İKM) Başkanı Murat ÖZTÜRK, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin EROL, Belediyemiz Esnaf Masası Koordinatörleri ve değerli katılımcıları ile müşterek olarak yapılması planlanmıştır.”

Esnaflarımız Memnun Olacak

“Yapılacak olan çalışmalarda öncelikle kamu yararı esas kabul edilecek olup, her sokağın kaldırım genişlikleri, fiziki yapısı ve insan yoğunluğu açısından farklı kriterler ele alınacak. İşletmelerin faaliyet konularına göre kullanabilecekleri azami alanlar çizgisel sınırlar ile belirlenecek. Bu düzenleme çalışmaları yaparken kırmadan, dökmeden, üzmeden, küstürmeden yapmayı arzuladığımızı bilinmesini isteriz.  Tüm kayıtlı sabit esnafların hukukuna saygı duyarak ticari faaliyetlerinin sekteye uğramaması için azami gayret gösterilecek. Esnaflar arasında haksız rekabetin de önüne geçileceğinden ötürü esnaflarımızın da bu çalışmamızdan memnun olacağını düşünüyoruz.”

Üzülerek Belirtmek İsteriz Ki

“Sorunların çözüm noktası olarak ceza-i işlemi değil sorunları yerinde tespit ederek, ortak doğruda buluşmak, esnafımız ile el ele çözüm üretmeyi her zaman doğru bulduk. Kaldırım işgali konusunda da kurallara uymayan esnaflara yasal mevzuatın gereği ceza-i işlem uygulama yetkimizin bulunmasına rağmen kurumumuz olarak bu seçeneği düşünmüyoruz. Ancak çalışmalarda kamu yararını zedeleyen, ekiplerimize zorluk çıkartan ve işgale devam eden işletmelere son seçenek olarak cezai işlem uygulamak zorunda kalacağımızı da üzülerek belirtmek isteriz.”

Esnaflarımızın Desteğini Bekliyoruz

“Düzenleme sonrasında yaya trafiğinde belirgin rahatlama olacağı, modern şehir yaşantısına atılacak adıma önemli katkı sağlayacağı ve olumlu geri dönüşlerin olacağına inanıyoruz. Kentimize değer katacak ve İzmit’i daha da güzelleştirebilmek için elzem olan bu saha çalışmalarına esnaflarımızın güçlü destek vereceğini ve gerekli kolaylığın sağlayacağını ümit ediyoruz”