KADIN KOOPERATİFLERİ ÇALIŞTAYI YOĞUN KATILIMLA BAŞLADI

20 Aralık 2022
Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yoğun katılımla başladı (6)
Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yoğun katılımla başladı (5)
Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yoğun katılımla başladı (4)
Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yoğun katılımla başladı (2)
Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yoğun katılımla başladı (1)
Metni Sesli Dinle

Hürriyet: Kadınlar İzmit’te Çok Güzel Bir Hikaye Yazıyor

İzmit Belediyesi ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliğiyle 2 gün boyunca devam edecek olan Kadın Kooperatifleri Çalıştayı yoğun katılımla başladı. Programda konuşan Başkan Hürriyet, “Ben varım ve üretiyorum” diyen kadınlarla birlikte kadın kooperatifleri İzmit’te çok güzel bir hikâye yazıyor ve bu hikâyenin yazarı da ne mutlu ki bizzat kadınlar” dedi

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) iş birliğiyle düzenlenen Kadın Kooperatifleri Çalıştayı, Dernekler Yerleşkesinde başladı. Kooperatifler ve yerel yönetimler arasında bağı güçlendirmeyi hedefleyen ve moderatörlüğünü Gazeteci Meliha Okur’un yaptığı, Prof. Dr. Aylin Çiğdem’in akademik destek verdiği çalıştaya çok sayıda belediye temsilcisi ve kadın kooperatifi katılım sağladı.

Hürriyet, “Kadını Öncelik Olarak Aldık”

Kadına ve aile ekonomisine katkı sunacak çalışmalarıyla fark yaratan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Göreve geldiğimizden bu yana bütün zorlu koşullara rağmen, sıkıntılara rağmen, kadını önceleyen, kadını güçlendirmeye çalışan ve bunun başta kooperatifleşme yoluyla kadının her alanda güçlü olmasını sağlamaya çalışan faaliyetleri ve projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Bu çabamızın sonucunda da bugün geldiğimiz noktada Kadın Kooperatifleri Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyoruz.

“Kadının Emeğiyle Her Şey Güzelleşir”

Çok değerli isimlerle bir aradayız. İki gün boyunca da; ülkemizin farklı bölgelerinden Kadın Kooperatifleri ve iş birliği içerisinde oldukları Yerel Yönetimler ile bir araya geleceğiz.  Kooperatifler ve belediyeler arasında birbirlerini güçlendirecek iş birliklerini, yerel kalkınmaya koyacağı katkıyı, potansiyelleri ve zorlukları konuşacağız. Kadının emeğinin hakkı verildiği her yer, her şey güzelleşir. İşte kadın kooperatifleri de kadının emeğinin buluşturan, kadın yoksulluğunu azaltan, kadına ayakları üzerine durabileceğini en güzel şekilde gösteren yapılardır.

“Çok Fazla Etiketle Boğuşuyoruz”

Sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok ülkesinde kadın olmak gerçekten çok zor. Geleneksel aile yapısında kadını eve hapseden çok fazla etiketle boğuşuyoruz. Bu da kadını üretimden alıkoyuyor. Ayakları üzerinde durmak ne demek onu dahi bilmiyor. Evinde ürettiğini en fazla diğer kadın arkadaşlarıyla birlikte düzenlediği kermeslerde değerlendirebiliyor. Bu anlayışın yavaş yavaş kadın kooperatifleriyle birlikte yıkılmaya başladığını görüyoruz.

“Kooperatifler Önem Kazanıyor”

Kadının emeğiyle üretime katkı vermesi; ama buradaki katkı sadece ev ekonomisi değil, ülke ekonomisine de katkı vermesiyle birlikte, kadın kooperatiflerinin önemi günden güne artmaya başladığını görüyoruz. Kadın kooperatifleri çatısı altında emeğini değerlendiren kadınlar; piyasada rekabet gücü olan, kooperatif prensiplerinin örgütsel özerkliğiyle, ekonomik özgürlüğü elde etmeye çalışan “gerçek üreticiler” olarak tanınmaya başladı. Kadınları çalışma hayatına dâhil ederek ve gelir sahibi yaparak ekonomik güçlenmelerine katkıda bulunan kooperatifler, kadını diğer kadınlarla bir araya getirerek deneyimlerini ve sorunlarını paylaşmasına da olanak sağlıyor. Kadınların sosyal ve psikolojik refahlarını arttırıyor.

“Birlikte Yol Yürüyoruz”

Bütün bunların yanı sıra kadın kooperatifleri kadını toplumun aktif bir katılımcısı da yapıyor. Daha da önemlisi diğer kadınlara örnek olup harekete geçmeleri için teşvik ediyor. Ama tabi kooperatifleri kurmak kolay değil. Oldukça zor bir süreçten geçiliyor. Ama asıl önemli olan bu kooperatiflerin sürdürülebilir olmasını sağlamak. Kooperatiflerin sürdürülebilir olması için daha kurumsal olmaları gerekiyor. İşte bizler de İzmit Belediyesi olarak bu kurumsallıkla birlikte 20 Nisan 2020 tarihinde; üreten ve üretime katkı sunmak isteyen kadınların buluştuğu bir merkez haline gelen Çınar Kadın Kooperatifi’nin kurulmasına katkı koymaya çalıştık. 3 yıl oldu, hala dayanışma göstererek birlikte yol yürümeye devam ediyoruz.

“Bir Gecede Dikimevimizi Kurduk”

Tabi o tarihler biliyorsunuz pandeminin ilk ortaya çıktığı buhranlı günlerdi. Henüz kadın kooperatifimiz fikir aşamasındayken, pandemi bizim hızlanmamızı sağladı. İlk olarak İzmit Belediyesi Dikimevi’ni kurduk. Bir gecede kurduk. Ertesi günü maske dikmeye başladık. Hiçbir yerde maske bulunamazken sağ olsun gönüllü kadınlarımız bir araya geldiler ve kentin sağlık kuruluşlarından kamu kuruluşlarına maske ulaştırdılar. Kent adına çok güzel ve özverili bir çalışmaya imza attılar.

“2 Bin 500 Kadına İstihdam Sağlıyor”

Koronavirüs salgınında halkımıza maske desteği sağlamak için kurduğumuz dikimevimizi, daha sonra kurduğumuz Çınar Kadın Kooperatifimize devrettik. Çınar Kadın Kooperatifi pandemi döneminde maske yapımı ile başladığı faaliyetlerine şu an 85 iş ortağı ile devam ediyor. Bu güne kadar çeşitli projelerde yer alarak kadının ekonomik yaşamda güçlenmesi, kadın istihdamı için faaliyetler yürüten Çınar Kadın Kooperatifi, ev dekorasyonu, ev tekstili, cam seramik, seramik, giyim, organik gıda ürünleri ve çeyizlik ürün branşlarında kadınlara evlerinde çalışabilecekleri iş imkanı sunarak yaklaşık 2 bin 500 kadına istihdam sağlıyor. Hayatın gerçeklerini göz ardı edemeyiz. O yüzden evden çıkamayan kadınların üretime dahil edilmesi kooperatifleri bir kat daha öne çıkartıyor.

“Kadının Emeği Değer Buluyor”

Önceki dönemde İZMEK çatısı altında kadınların emekleri sadece sergilenirken şimdi biz çıtayı yükselttik ve “Sadece sergilemekle olmaz, bu emeğin değerlendirilmesi, kadının ev ekonomisine de katkı sunması gerekir” dedik. Çınar Kadın Kooperatifimizdeki kadınların ürettikleri ürünler şimdi Hepsi Burada, Trendyol, İzmit Çarşısı gibi satış platformlarında değer buluyor.

“Yurtdışına Satış Yapıyorlar”

İzmit Kadın Girişimciler Merkezi’mizi hayata geçirdik. İZMEK’te öğrenen ve üretime katılmak isteyen kadınlar İZGİM’e geçerek üretime dahil oluyor. Onunla birlikte dayanışan Çınar Kadın Kooperatifimiz var. Kadınlar yeter ki üretsin. Bu da yetmedi İzmit Çarşısı’nı hayata geçirdik. Uluslararası arenda müşteri potansiyeli olan bir sistem. Oradan da kadınlar çok ciddi ekonomik gelir elde ediyor. Yine kooperatifimizdeki kadınların ürettikleri ürünler yurtdışına; Dubai, ABD, Afrika, Romanya gibi ülkelere de satışı yapılıyor.

“Kadınlar Güzel Bir Hikâye Yazıyor”

“Ben varım ve üretiyorum” diyen kadınlarla birlikte kadın kooperatifleri İzmit’te çok güzel bir hikâye yazıyor ve bu hikâyenin yazarı da ne mutlu ki bizzat kadınlar. Kadın Kooperatifleri Çalıştayı’mızın da; bu hikâyelere, bu başarı hikâyelerine bir yenisini ekleyeceğini, kooperatifler ve belediyeler arasındaki iş birliğini güçlendireceğini düşünüyor, bir kez daha katılımlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.