“KAYIP ROMA BAŞKENTİ NİKOMEDİA’NIN RENKLİ RÖLYEFLERİ” TÜRKİYE’DEKİ OKURLARLA BULUŞTU

12 Haziran 2022
“Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” Türkiye'deki okurlarla buluştu (1)
“Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” Türkiye'deki okurlarla buluştu (2)
“Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” Türkiye'deki okurlarla buluştu (3)
“Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” Türkiye'deki okurlarla buluştu (4)
“Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” Türkiye'deki okurlarla buluştu (5)
“Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” Türkiye'deki okurlarla buluştu (6)
Metni Sesli Dinle

Dünyanın birçok kentinde tanıtımı yapılan “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” adlı kitap, İzmit Belediyesinin öncülüğüyle yapılan tanıtımın ardından Türkiye’deki okurlarla buluştu

Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk’ün hazırladığı “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” isimli değerli eser Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın lansman programında okurlarla buluştu. Vakfın mütevelli heyetinde de yer alan Ağtürk’ün 2001 ve 2009’da çıkan rölyeflerin renk analizlerinin incelenmesi ve o rölyeflerin nereye ait olduğunu anlattığı “Kayıp Roma Başkenti Nikomedia’nın Renkli Rölyefleri” isimli kitap yaklaşık 9 yıllık bir çalışmanın ürünü.

Eserlerin Detaylı İncelemesi

Kitabın aslı İngilizce olarak 1 yıl önce yayınlanmıştı. Kitap dünyanın birçok köşesinde tanıtıldı. Kitabın Türkiye’deki ilk tanıtımı ise lansman programında Nikomedya’nın gerçek sahipleriyle Türkçe olarak yapıldı. Kitapta Çukurbağ Kurtarma Kazılarında ortaya çıkarılan eserlerin çok detaylı incelemesi yer alıyor.

“Renkleri En İyi Korunmuş Roma Heykelleri”

Lansman programında konuşan Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk, “Yaptığımız çalışmalarda bu eserlerin aslında Nikomedya’nın altın çağında inşa edilmiş bir kompleksin parçası olduğunu anladık. Bu kompleksin küçük bir avlusundayız henüz. Bu avluyu süsleyen rölyefler tüm dünya kültür mirası için büyük bir öneme sahip. Rölyeflerden Nikomedya’nın altın çağında nasıl yaşadıklarını öğrenebiliyoruz. Nikomedya rölyefleri şimdiye kadar renkleri en iyi korunmuş Roma heykelleri” dedi.