KOCAELİ’NİN İLK VE TEK ALZHEİMER YAŞAM EVİ 2’NCİ YAŞINI COŞKU VE GURURLA KUTLADI

10 Haziran 2023
CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler
Kocaeli Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Aybala Alagöz
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (1)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (3)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (6)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (8)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (11)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (13)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (14)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (15)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (18)
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (20)
Malta Mahallesi Muhtarı Bekir Boz
Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını coşku ve gururla kutladı (4)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi tarafından sosyal belediyecilik anlayışıyla hayata geçirilen ve Kocaeli’de ilk ve tek olan Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını gerçekleştirilen mangal partisiyle büyük bir coşku ve gururla kutladı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in öncülüğü ve Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünün çalışmalarıyla hayata geçirilen Alzheimer Yaşam Evi 2’nci yaşını doldurdu. 2 yıl boyunca hem Alzheimer hastalarının hem de hasta yakınlarının hayat standartlarını yükselten, kentte Alzheimer konusunda büyük farkındalık yaratan Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer merkezinin ikinci yılı coşkuyla kutlandı. İkinci yıl kutlama programı Yaşam Evi’nin bahçesinde mangal partisiyle taçlandı. Şişli Belediyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği yetkilileri tarafından İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e çalışmalarından dolayı tablo hediye edildi.

Yoğun Katılım

İzmit Belediyesi Alzheimer Yaşam Evi 2. yıl kutlamalarına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra CHP Kocaeli Milletvekili Nail Çiler, Kocaeli Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Aybala Alagöz, Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Filiz Coşkun, Malta Mahallesi Muhtarı Bekir Boz, Kadıköy Belediyesi Alzheimer Yaşam Merkezi Yetkilileri, Şişli Türkiye Alzheimer Derneği Gündüz Yaşam Evi Yetkilileri,  Alzheimer Yaşam Evi’nden faydalanan hastalar, aileleri ve çevre sakinleri katıldı.

“Kocaeli’nin İlk ve Tek Alzheimer Yaşam Evi”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet programda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; “İki yıl önceydi, Kocaeli’nin ilk ve tek Alzheimer Yaşam Evi’nin açılışını gerçekleştirmiştik. Ve o zamandan beri de burası halen daha Kocaeli’nin bu anlamdaki ilk ve tek merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Biz göreve geldikten çok kısa süre içerisinde pandemi süreci başlamıştı. Bir sürü kısıtlamalar yaşadık bu süreçte. Ama bu kısıtlamalar sona erdiğinde açılışını yaptığımız, göz bebeğimiz olan Alzheimer Yaşam Evi’mizde iki yıl boyunca kentimiz ve değerli ailelerimiz için tüm çalışma arkadaşlarımızla canla başla çalıştık.

“Hayata Dokunmak Gerek Demiştik”

Bu emek çok kıymetli bir emek. Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve bu hastalığın farkındalığını arttırmak, dayanışmayı güçlendirmek ve bu konuda da ailelere de nefes aldıracak uygulamaları hayata geçirmek belediyelerin aslında en temel görevlerinden bir tanesi. Biz hep sosyal belediyecilik vurgusu yaparken ‘Belediyelerin rutin hizmetleri vardır ama onun yanı sıra hayata dokunmak’ gerek demiştik. Bunları da aşkla yapmak çok kıymetli.

“Çalışma Arkadaşlarımızın Emekleri Kıymetli”

Biz birçok alanda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bu tesisin Kocaeli’de ilk ve hala da tek olması çok değerli. Yaşam Evimizin, Kocaeli Üniversitesinden değerli hocalarımızla birlikte profesyonel bir şekilde hizmet veriyor olması bu merkezi daha kıymetli hale getiriyor. Değerli çalışma arkadaşlarımızın emekleri çok kıymetli. Bu iş kolay bir iş değil. Belediye hizmetlerinin ötesinde insani duyguların çok gelişmiş olması gerekiyor. Bu iş bir belediye işi gibi değil. Bu anlamda tüm çalışma arkadaşlarıma özverisinden, hoşgörüsünden dolayı çok teşekkür ediyorum.

“2 Yıl İçerisinde 100’den Fazla Hasta ve Ailesinde Dokunduk”

Burada bir çok etkinlik yapılıyor ve hastaların gülen gözlerini görmek muhteşem bir duygu. Bende bundan çok mutlu oluyorum. Bugüne kadar Kocaeli Üniversitesi Araştırma Hastanesi iş birliği ile beraber 2 yıl içerisinde 100’den fazla hastamızın, ailelerinin hayatına dokunduk. Düzenli periyotlarla yaptırmış olduğumuz psiko-motor beceri çalışmaları, bahçe uğraşları, kültürel etkinlikler, kuşaklararası programlar gibi gibi pek çok faaliyetle siz kıymetli ailelerimizin kendilerine vakit ayırmasına olanak sağlamaya çalıştık.  Aynı zamanda alanında uzman kişilerle çalışarak Alzheimer hastalığının ailelerimiz ve büyüklerimizin üzerindeki etkilerini mümkün olduğunca azaltmaya gayret gösterdik.

“İyi ki Varsınız, İyi ki Bizimlesiniz”

Tabi ki tüm bu faaliyetleri yürütürken bizlerden desteklerini esirgemeyen ve iş birliğimizi titizlikle sürdüren başta Kocaeli Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Hüsnü Efendi Hocamıza, Kocaeli Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Neslihan Aybala Alagöz Hocamıza ve tüm ekip arkadaşlarına,  Kocaeli Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü, Hemşirelik Bölümü, İş ve Uğraşı Terapisi Bölümü’ne buradan huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Katkıları gerçekten çok ama çok değerli. İyi ki varsınız, iyi ki bizimlesiniz.

Destek Veren Kurumlara Teşekkür Etti

Alzheimer Yaşam Evi’mizi her türlü organizasyonuna dahil eden Şişli Belediyesi ve Türkiye Alzheimer Derneği’ne, Başkanına ve üyelerine de teşekkürü borç biliyorum. Alzheimer Yaşam Evi’ni açmadan önce bizlerle tecrübelerini paylaşan, yol gösterici olan Kadıköy Belediyesi Alzheimer Yaşam Merkezimizin kıymetli yöneticilerine, değerli çalışanlarına çok teşekkür ediyoruz. Bu işi yıllardır yapan ve başarı gösteren, marka olan bir belediyenin bize katkısı çok oldu.

“En İyi Uygulamalar Arasında”

Alzheimer hastalığına dikkat çekerek toplumsal farkındalık oluşturmak için sayısız seminerler ve eğitim programı düzenledik. Çok sayıda stant açtık ve bu sayede diğer ilçelerimize ve şehirlerimize ulaşarak emsal teşkil etmek istedik. Marmara Belediyeler Birliği Uluslararası Kent Forumu’nda, En İyi Uygulamalar arasında yer aldık. Yine geçtiğimiz sene Marmara Belediyeler Birliği tarafından iyi projelerin ödüllendirildiği Altın Karınca ödülünü aldık. İzmit halkı için severek ve isteyerek başladığımız bu iş, sizlerin de yoğun ilgisi ve desteğiyle çok güzel bir yere geldi.

“2. Yılımız Kutlu Olsun”

Malta Mahalle Muhtarımız Bekir Boz’a ve mahalle halkımıza da çok teşekkür ediyorum. Özellikle mahalle halkımızın müthiş bir desteği var. Hepinize tekrardan teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. İyi ki varsınız muhtarım, iyi ki bizimlesiniz. Umuyorum ki Alzheimer Yaşam Evi’mizin hastalarımıza, yakınlarına, İzmitlilere ve kentimize umut olduğu nice yılları daha birlikte kutlarız.  2. Yılımız kutlu olsun. Hepinize tekrardan teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

“Sosyal Becerileri Geliştirilmeli”

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neslihan Aybala Alagöz, “Biz bu ailenin bir parçası olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Sizlere hizmet edebilmek birinci önceliğimiz. Biz öncelikle bir sağlık ordusuyuz. Önceliğimiz hastalarımızı tedavi etmek. Tedavinin büyük bir kısmı sosyal becerilerin geliştirmek. Unutkanlık hepimizin yaşadığı bir şey. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki sizi rahatsız eden en ufak bir unutkanlık var ise hekime başvurulmalıdır. Bunama dediğimiz bu hastalık grubunun içinde olan Alzheimer özellikle belirli bir yaştan sonra hekim tarafından ele alınması lazım.

“Sonuna Kadar Bu Merkezi Destekliyorum”

Tedavi yöntemlerimiz var, ilaçlarımız var ama sosyal becerilerin de gelişmesi gerekiyor. Onu da geliştiren yer işte burasıdır. Bizim poliklinik şartlarında hastalarımıza ayırdığımız süreler kısıtlı. Burada çok güzel bir şekilde sosyal ve zihinsel egzersizler yapılabiliyor. Hastanın yakını için de aslında rahatlamak açısından bu tesis önemli. Alzheimer hastaları sürekli gözümüzün önünde olması gereken hastalarımız. Burada ehil ellerde olmalarını da çok önemsiyorum. Sonuna kadar bu merkezi destekliyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“Bizleri Onurlandırdınız”

Malta Mahallesi Muhtarı Bekir Boz ise konuşmasında, “Alzheimer Yaşam Evi’nin 2. Kuruluş yılı programına katıldınız bizleri onurlandırdınız. Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve farkındalığını arttırmak için İzmit Belediye Başkanımız Fatma Kaplan Hürriyet’in böyle bir sosyal tesis düşünmesi ve hayata geçirmesiyle İzmit ve Kocaeli’de büyük bir hareket oluşturdu. Başkanım her zaman böyle güzel etkinliklerle bizlerin gönüllerini fethetmektedir” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Alzheimer Yaşam Evi sakinleri ve yakınlarıyla şenlik havasında bir gün geçiren Başkan Hürriyet ve misafirler, Yaşam Evi’nin 2. yaşını birlikte kutladı.