KOCAELİ’NİN İLK VE TEK OTİZM SPOR VE YAŞAM EVİ 24 HAZİRAN’DA KAPILARINI RESMEN AÇIYOR

12 Haziran 2023
Metni Sesli Dinle

Otizmli bireylere ve yakınlarına umut olan, geçtiğimiz haftalarda fiili olarak hizmete başlayan İzmit Belediyesi Otizm, Spor ve Yaşam Evi’nin resmi açılış töreni 24 Haziran Cumartesi günü geniş katılımla gerçekleştirilecek

Sosyal belediyecilik anlayışıyla İzmit halkını gülümsetmeye devam eden İzmit Belediyesinin Yahya Kaptan Mahallesi’nde yapımını tamamladığı Otizm Spor ve Yaşam Evi, geçtiğimiz haftalarda hizmet vermeye başladı. Kocaeli’de ilk ve tek olan Otizm Spor ve Yaşam Merkezi’nin resmi açılış töreni ise 24 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Yahya Kaptan Mahallesi Salkım Söğüt Caddesinde bulunan tesisin açılış program saat 14.00’te gerçekleştirilecek.

Otizmli Bireylerin Gelişimine Katkı Sunuyor

İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren tesis kentimizde ikamet eden 3-25 yaş aralığındaki otizmli bireylerin gelişimine katkı sağlamak ve otizmli bireylerin yakınlarını desteklemek, bilinçlendirmek, sosyal yaşama dâhil etmek amacıyla kuruldu. Otizm Spor ve Yaşam Evi’nden faydalanan otizmli bireylerin spor faaliyetleri ile motor becerisi geliştiriliyor. Ayrıca bireylerin bilişsel, sosyal, duyusal ve fiziksel gelişimleri de destekleniyor.

Çok Yönlü Merkez

Yaklaşık 4,5 dönüm üzerine kurulan tesis kapalı ve açık kısımlardan oluşuyor. İç mekanda spor ve duyu bütünleme eğitimleri gerçekleştirilirken bahçe alanında da otizmli bireylerin fiziksel gelişimlerinin destekleneceği mini golf, kum ve su oyun alanları yer alıyor. Merkezde ayrıca hobi bahçeleri, engelli oyun parkı, basketbol sahası, bisiklet yolu, tırmanma tepecikleri bulunuyor.