LOZAN MÜBADELE SÖZLEŞMESİ’NİN 100.YILI BALKAN DERNEKLERİ YERLEŞKESİ’NDE ANILACAK

27 Ocak 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, 1923 yılında imzalanan Lozan Mübadele Sözleşmesi’nin 100’üncu yıl dönümü için 29 Ocak Pazar günü saat 13.30’da Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde anma programı düzenleyecek

İzmit Belediyesi, 29 Ocak Pazar günü saat 13.30’da Balkan Dernekleri Yerleşkesi’nde gerçekleştireceği Lozan Mübadele Sözleşmesi’nin 100’üncu yılı anma programı ile vatanlarından göçen Müslüman/Türk mübadilleri anarak göç ile yaşadıkları acıya bir kez daha ortak olacak. Programda ayrıca 29 Ocak 1988 tarihinde Batı Trakya Türklerinin, Yunanistan’ın Türk azınlığına uyguladığı saldırı, şiddet ve baskı politikasına “hayır” diyerek direniş sergilemesinin yıldönümüne de dikkat çekilecek.

Ahmet Mete’nin Adı Yaşatılacak

Anma programına İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin aile yakınları, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük ve İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de katılacak. Programda Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının milli ve dini davasının savunucusu İskeçe Müftüsü Ahmet Mete anısına yaptırılan çeşme ile anısı yaşatılacak.  “Mübadele Bir Fırtına Tuttu Bizi” fotoğraf sergisi ve söyleşilerle devam edecek olan program, İzmit Belediyesi Kent Orkestrası’nın eşsiz “Balkan Ezgileri” konseri ile son bulacak.