MUHTEŞEM DEFİLE İLE İZMEK SERGİSİ AÇILDI

8 Haziran 2022
Fatma Kaplan Hürriyet
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (2)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (3)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (4)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (5)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (6)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (7)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (8)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (9)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (10)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (11)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (12)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (13)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (14)
Muhtesem defile ile IZMEK sergisi açildi (15)
Zeki Kalaç
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı İzmit Meslek Edindirme Kursları’nda bir yıl boyunca eğitim alan kursiyerler yılsonu sergisi ve defilesi ile emeklerini görücüye çıkardı

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ve İzmit Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde İzmit halkına hizmet veren İzmit Meslek Edindirme Kursları, (İZMEK) yılsonu sergisi ve defilesi bugün itibariyle Yunus Emre Kültür Merkezi Yeni Fuaye Alanı’nda başladı. Bir yıl boyunca büyük emekler harcayarak birbirinden güzel el emeği ürünler üreten kursiyerler, ürünlerini 3 gün boyunca vatandaşların beğenisine sunmaya devam edecek. Bugün açılışı yapılan programa İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İzmit Halk Eğitim Müdürü Zeki Kalaç, Hayat Boyu Öğrenme İzmit İlçe Şube Müdürü Çiğdem Ayanoğlu, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Özkan, CHP Kocaeli İl Başkanı Harun Özgür Yıldızlı, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, KOİDER Başkanı Nilgün Yılmaz, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol ve çok sayıda misafir katıldı.

Hürriyet, “Ne Gerekiyorsa Yapacağız Demiştik”

Kadın istihdamına değer veren ve kadına yönelik projeleriyle dikkat çeken İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet programda yaptığı konuşmada, “Göreve ilk geldiğimizde bu kurslarda üretilen ürünlerin, üretimin kent zenginliğine, ülke zenginliğine katılmasını çok önemsediğimizi belirtmiştik. Bunların gelişmesi, geliştirilmesi için ne gerekiyorsa bütün imkânlarımızla her zaman kadın istihdamını da destekler nitelikte yan yanayız, dayanışma duygularıyla ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız demiştik.

“Yaşamın Her Alanında Kadınlar Var Olmalıdır”

Pandemi nedeniyle bir süre sıkıntılar yaşadık ama bu sene pandemi de bitmişken bu psikolojiden çıkalım istedik. Sizin güzel eserlerinizi gün yüzüne çıkaralım istedik. Bunları nasıl daha fazla geliştirebiliriz diye de yine hep birlikte kafa yoracağız. Kadının elinin değmediği hiçbir şey güzel ve kusursuz olamaz. Ekonomide, siyasette, sporda, sanatta, akademide, adalette, yaşamın her alanında kadınlar var olmalıdır. Kadınlarımızdan aldığımız güç ve kuvvetle her zaman onların yanında olmaya, kadınlarla birlikte kentimizi geleceğe taşımaya el ele devam ediyoruz.

“6 Bin 577 Kursiyerimize Hizmet Verdik”

İşte biz bu bilinçle İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı İZMEK kurs merkezlerimizde Ekim 2021 – Haziran 2022 eğitim – öğretim yılı içerisinde 48 kurs noktasında 194 usta öğreticimizle 350 branşta 6 bin 577 kursiyerimize hizmet verdik. Ayrıca 1-15 Haziran arası kayıt aldığımız yaz kurslarımız da 31 Temmuz’a kadar devam edecek. Kocaeli’nin dört bir tarafından başvuru alan İZMEK kurs merkezlerimizin yeni dönem başvuruları Ağustos ve Eylül aylarında yeniden başlayacak.

“Kadınlara Satış Yapma İmkanı Sunduk”

İZMEK kursiyerlerimiz artık ürünlerini sadece sergilemekle kalmıyor bunu büyük bir gururla her fırsatta ifade ediyoruz. Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğümüzün müthiş emekleriyle hayata geçirdiğimiz çalışmalarımız var. Bu yaptığınız eserler sergilenip bir kenara koyulmamalı bunlar ekonomiye katılmalı. Bunlar kadınların ev bütçesine katkı sunacak şekilde değerlendirilmeli. Müdürlüğümüz bünyesinde kursiyerlerimize haftada bir gün İzmit Belediyesi önünde, bir gün 41 Burada AVM’de satış yapma imkanı sunduk.

“Paydaşlarımıza Teşekkür Ediyorum”

Ayrıca kursiyer kadınlar İzmit Çarşısı projemizde yer alan izmitcarsisi.org e ticaret sayfamızda dijital olarak hiçbir ücret ve komisyon alınmadan satış yapabiliyorlar. Bununla da kalmıyor İZMEK kursiyerlerimiz almış oldukları eğitimleri İzmit Kadın Girişimciler Merkezi’nde de değerlendirebiliyor ve burada ücretsiz atölyelerden faydalanabiliyor. Bu başarının ortaya çıkarılmasına ve geniş bir alanda halkımıza hizmet etmeyi sağlamamıza vesile olan tüm iç ve dış paydaşlarımıza, çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.

“Herkesin Yüreğine Sağlık”

Bugün de burada iyilikleriyle, şefkatleriyle, gayretleriyle, üretme aşklarıyla kentimizin gelişimine büyük katkı sağlayan kadınlarımızın İZMEK çatısı ve desteğiyle gerçekleştirdiği yılsonu sergisi ve defilesinde sizlerle birlikte olmaktan da büyük gurur duyuyoruz. Ev tekstilinden iğne oyasına, takı tasarımından hüsnü hata, üç boyutlu perspektiften filogrofiye kadar yüzlerce el emeği göz nuru sergilenecek. Emeği geçen kursiyerlerimize, usta öğreticilerimize, İzmit Halk Eğitim Merkezi’ne, İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne, İzmit Kaymakamlığı’na teşekkürü bir borç bilirim. Herkesin yüreğine sağlık.

“Kadınların Cumhuriyete Borcu Var”

Bugün ayrıca giyim, iğne oyası, deri, keçe, kuaförlük ve moda tasarımı usta öğreticileri tarafından hazırlanan 25 elbiseden oluşan güzel bir defile izleyeceğiz. Sunulacak olan 5 elbisemiz tasarlanırken Cumhuriyet dönemi kadınları ve Cumhuriyet’in ilanını takip eden kıyafet inkılabı sonrası Türk kadınlarının kıyafetlerinden esinlenildi. Biz okumuş kadınların, Cumhuriyet sayesinde bir yerde olan kadınların bu Cumhuriyete borcu var. Cumhuriyet sayesinde bugün bir aradayız, yöneticiyiz, üreticiyiz.

“Kadın Varsa Hayat Var”

Cumhuriyet sayesinde var olma mücadelesinde dimdik ayakta durabiliyoruz. Defilede sergilenecek eserlerin bir özelliği de modern zaman ile gelenekseli bir araya getirmiş olması. Defilede görev alan mankenler kursiyerlerimiz, stajyerlerimiz ve personellerimizden oluşuyor. Sergimiz üç gün boyunca 09.00 – 18.30 saatleri arasında tüm İzmit halkının beğenisine sunulacak. Kadın varsa hayat var, kadın varsa İzmit her şeyden her zamankinden daha güzel” şeklinde konuştu.

Kalaç, “Sizleri Takdir Ediyorum”

İzmit Halk Eğitim Müdürü Zeki Kalaç, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Ulu Önder eşsiz devlet adamı, büyük asker Mustafa Kemal Atatürk diyor ki: Siz milletvekili olabilirsiniz, başbakan olabilirsiniz, cumhurbaşkanı olabilirsiniz ama sanatçı olamazsınız. Bu nedenle bugün burada sanatlarını icra eden saygıdeğer kursiyerlerimiz ve onların çok değerli usta öğreticileri ile öğretmenleri; sizleri yapmış olduğunuz bu çalışmadan dolayı takdir ediyorum. İzmit Belediyesi ile birlikte hedefimizin güzel İzmit’imizin daha çok noktasında kurslar açabilmek ve insanlarımızı devletimize katkı sunar hale getirmek. Saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.

El Emeği Ürünler Sergileniyor

3 gün boyunca devam edecek programın sergi alanında İZMEK kursiyerleri tarafından üretilen ev tekstili, iğne oyası, el nakış, örgü, ahşap boyama, lefkara işi, saçaklama, tokat baskı, mis sabunculuğu, amigurumi, deri çanta, kırk yama, tutkal hamur çiçeği, geri dönüşüm, keçe yapımı, dantel Angeles, takı tasarım, yağlı boya resim, çini, seramik, hüsnü hat, tezhip, üç boyutlu perspektif, mozaik, filografi ve ahşap boyama ürünleri sergilenecek.

Modern İle Geneksel Bir Arada

Programda giyim, iğne oyası, keçe, deri, kuaförlük ve moda tasarım usta öğreticileri tarafından hazırlanan ve 25 elbiseden oluşan bir defile gerçekleşti. Defilede sunulan 5 elbise tasarlanırken Cumhuriyet dönemi kadınları ve Cumhuriyet’in ilanını takip eden kıyafet inkılabı sonrası Türk kadınlarının kıyafetlerinden esinlenildi. Modern zaman ile gelenekseli bir araya getiren defilede kursiyerler, stajyerler ve personeller mankenlik yaptı.