ÖZMURAL’DAN AKP’Lİ MECLİS ÜYELERİNE: İZMİT’İ TIKIR TIKIR SATTINIZ

4 Temmuz 2023
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında fotokopi makinası ve arazi satışları konusuna değinen Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, AKP’li meclis üyelerine “Yıllarca kendi yandaşlarınıza fotokopi makinalarını tıkır tıkır çektirirken, ülkeyi satarken sesiniz çıkmıyordu, da şimdi ne oldu? Önce kendinize bakacaksınız” dedi

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Ünal Özmural, Temmuz ayı meclis toplantısında AKP’li meclis üyelerinin iddialarına cevap verdi. Özmural, “Arkadaşlar diyor ki vatandaş sizden memnun değil ama gelen son anketlere göre en başarılı 10 ilçe belediyesi arasındayız. Bu da size kapak olsun. 4 senedir ilk 10’dayız” dedi.

“Kanun Dışı Bir Şey Yok

Fotokopi kâğıtları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Özmural, “Denetim komisyonuna o dosya geldi. 695 bin TL’ye açık ihale yöntemiyle yapılan ihale 800 bin lira teklifle bağlanmış. Aradaki fark 105 bin TL. Devlet diyor ki yapacağınız değerlendirmede bu rakam yüzde 20’nin üzerine geçemez. Bu ihalede yüzde 15. Var mı bir suç? Üstelik açık ihale, isteyen herkes katılmış. Kanun dışı bir şey yok.

“10 Senedir Sesiniz Çıkmıyor”

Biz belediyeye göreve geldiğimizde bütün fotokopi makinaları kiralıktı. Bugünkü parayla 84 bin dolara makina aldık ve şu anki fiyatı 120 bin dolar. 3 yıldır bakım parası vermiyoruz. Yıllarca kendi yandaşlarınıza fotokopi makinalarını tıkır tıkır çektirirken sesiniz çıkmıyordu da neden şimdi bu işlere girdiler? Kuyruk acısı belli. Büyükşehirde 10 senedir aynı kişiye ihale veriliyor. 10 senedir sesiniz çıkmıyor. İlk önce kendinize bakacaksınız.

“Siz Ülkeyi Sattınız”

Her şeyi satıyorsunuz diyorsunuz ya hani, Dilovası Belediyesi şartsız 75 milyonluk satış yapmış. 70 milyon Gölcük Belediyesi satmış. 24 parsel Gebze Belediyesi satmış yine ses yok. Siz ülkeyi sattınız. Yıllardır satanlar bugün bize hesap soruyor” dedi.