RESSAMLARIN FIRÇASINDAN ‘MİLLİ MÜCADELE’ RUHU, CUMHURİYET PARKI’NDA İZMİTLİLERLE BULUŞTU

29 Ağustos 2022
RJVBMC~5
RK5B82~U
RJBCF0~F
RJLC0N~4
RIRD7K~P
RJ1CTB~E
RMN7N9~V
RMX790~K
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılı kutlamaları kapsamında ‘Zaferin 100. Yılında Yağlı Boya Sergisini’ Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde İzmitlilerle buluşturdu

İzmit Belediyesi; kayıtsız, şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma amacıyla çıkılan ve zaferle sonuçlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yılını bu yıl da dolu dolu kutluyor. Bu kapsamda Milli Mücadele ruhunu sanat ile anlatan ‘Zaferin 100. Yılında Yağlı Boya Sergisi’ Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi’nde açıldı. Açılış törenine İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Kocaeli Sanat Evi Derneği Başkanı Ayşe İlter ve dernek üyeleri, CHP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, İKM Başkanı Murat Öztürk, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Hürriyet, “O Yılları Hissetmeye Davet Ediyorum”

Açılıştan önce konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün 30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılında; Kocaeli Sanat Evi Derneği işbirliğiyle açılışını gerçekleştireceğimiz; Milli Mücadele dönemindeki o zorlu yılları bize sanatla anlatan, “Zaferin 100. Yılında Yağlı Boya Sergisi ”ne hepiniz hoş geldiniz. Ben de heyecanla görmek için sabırsızlanıyorum. Bütün İzmitlileri bu güzel sergiyi görmeye, gezmeye, o yılları bir kez daha hissetmeye davet ediyorum.

“Sanat, Millet İçin Vazgeçilmez Bir Unsurdur”

Sanat, bir millet için vazgeçilmez bir unsurdur. Milleti millet yapan tüm değerleri bünyesinde toplar, yoğurur ve milli bilincin oluşmasına yardımcı olur. Buna binaen de; Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk  “Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir” derken aslında çok değerli bir söz söylemiştir. Kurtuluş Savaşı’nda sanatçılar, Millî Mücadele ruhunu genç kuşaklara aktararak ölümsüzleştirdi. Günümüzde de bu çalışmaların sanat bağlamında sürdürülmesi, genç kuşaklarda tarih bilincinin ve vatan sevgisinin oluşmasına vesile oluyor.

“Saygı ve Minnetle Anıyorum”

İşte şimdi biz tam da o olması gereken Milli Mücadele ruhunu gelecek nesillere aşılayacak bir serginin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu bakımdan hayat damarlarımızın kopmaması için “Zaferin 100. Yılında Yağlı Boya Sergisi”ni çok ama çok önemli buluyorum. Büyük Zafer’imizin 100. Yılını ve Zafer Bayramı’mızı bir kez daha kutluyor başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatanları uğruna canlarını vermiş aziz şehitlerimizi ve ebediyete uğurladığımızı gazilerimizi bir kez daha huzurunuzda saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

İlter, “Duygulandık, Gururlandık”

Kocaeli Sanat Evi Derneği Başkanı Ayşe İlter, “ Sergiyi hazırlama sürecinde bizler hem duygulandık hem gururlandık hem de kendi tarihimizi öğrendik. Bu sergi, derneğimizin koleksiyon sergisi ve önümüzdeki sezon yenilerini yapmak üzere çalışmalarımıza başlayacağız. Bugün burada bizimle olan herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.