“TOPRAĞI SEVİYORUZ, O DA BİZE CÖMERT DAVRANIYOR”

2 Ağustos 2022
Toprağı seviyoruz, o da bize cömert davranıyor (1)
Toprağı seviyoruz, o da bize cömert davranıyor (2)
Metni Sesli Dinle

Hürriyet, Aronya Hasadının Müjdesini Verdi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Alternatif Ürünler Bahçesi’ni ziyaret ederek süper meyve aronyaların kısa süre içerisinde hasat edileceğinin müjdesini verdi

Üreten İzmit Belediyesinin üreten Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Tarımsal Üretim Bahçesi’ndeki sebze hasadının ardından Alternatif Ürünler Bahçesini de ziyaret etti. Üçüncü yılın sonunda alınması beklenen fakat daha ikinci yılında meyve vermeye başlayan aronyaları inceleyen Başkan Hürriyet hasadın yaklaştığı müjdesini verdi.

“Alternatif Gelir Oluşturmak İstiyoruz”

Başkan Hürriyet, “2 yıl önce aronyalarımızın ekimini yapmıştık. Aronya fidelerimizi toprakla buluşturmuştuk. Aslında üçüncü yılın sonunda meyvelerini daha yoğun bir şekilde vermesini beklerken çalışma arkadaşlarımın çabası ve iyi bir bakımla, bu ürünün yetişmesi noktasında tüm koşulların uygun olması neticesinde 2 yılın sonunda ürünleri almaya başladık. Klasik tarım ürünleri dışında alternatif ürünleri de denemeye, ekmeye, biçmeye ve ilgilenen çiftçilerimize de hibe fide ve fidan destekleriyle onların da üretmesini sağlayarak alternatif gelir kaynağı yaratmaya çalışıyoruz.

“Çok Önemli Bir Üretim Hamlesi”

Aronya süper meyve diye adlandırılan zengin bir bitki. Özellikle pandemide bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Aronya da besleyicilik gücü çok yüksek bir ürün. Biz de denemesini yapmıştık ve 2 yılın sonunda muhteşem ürünler verdi. Birkaç ay önce bu tarlada çiçeklerle poz vermiştik şimdi muhteşem meyvelere dönüştü. Dallar yere kadar sarkıyor. Bu bizim için çok önemli bir üretim hamlesi. Aynı zamanda aronya kısa bir süre önce devlet tarafından teşvikli ürünler arasına alındı. Bir proje haline getirildi. Biz de geçen sene kendi ürettiğimiz fidelerden ilgilenen çiftçilerimize ciddi sayıda fide desteği sunmuştuk. Onlar da kendi tarlalarında eksikler, üretsinler ve alternatif bir gelir kaynağı olsun diye.

“300-500 Kg Arasında Ürün Bekliyoruz”

Çiftçilerimiz de şuan yetiştirmeye devam ediyor. Bizim burada yetiştirdiğimiz aronyalarımız yavaş yavaş hasada hazırlanıyor. Bir süre daha büyüyecekler ondan sonra burada da güzel bir hasat şenliği ile birlikte ürünleri hasat edeceğiz. Aronya farklı şekillerde tüketilebiliyor. Meyve suyu yapılabiliyor, kurutulabiliyor, doğrudan yenebiliyor, dondurması yapılıyor. Gerçekten çok lezzetli, güzel. Biraz mayhoş bir tadı var. Gerçekten zengin bir meyve, süper meyve. 300 ila 500 kilo arasında ürün bekliyoruz. Üçüncü yılın sonunda almayı beklediğimiz ürünü bu sene almış olacağız inşallah. Bahçeyi, toprağı seversek ve ilgilenirsek toprak da bize cömert davranıyor. Biz de toprağın ne kadar cömert olduğunu aldığımız ürünlerle görmüş oluyoruz” ifadelerini kullandı.