BASINA VE KAMUOYUNA DUYURULUR

31 Mart 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından Bağlıca Mahallesi’nde bulunan futbol sahası çalışmalarıyla ilgili mahalle muhtarının “Tek bir çapa yapıp, öylece bıraktılar” söylemi gerçeği yansıtmamaktadır.

Bağlıca mahalle muhtarının Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’ne futbol sahasına çim ya da halı serimi, kalelere file asılması içerikli talebi üzerine, konu İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğüne yönlendirilmiştir. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından hızlıca harekete geçilerek, mahallede bulunan futbol sahasında 17 Şubat 2022 tarihinde çapa işlemi ile çalışmalara başlanmıştır. 19 Şubat 2022 tarihinde herkesin bildiği gibi tüm kenti hatta ülkeyi etkisi altına alan kar yağışı başlamış ve uzun süre kenti terk etmemiştir. Uzun süren kar yağışı nedeniyle toprak ıslanmış ve ıslak toprağa çim serimi yapılamayacağından dolayı, toprağın kuruyup işlenecek hale gelmesi beklenmiştir.

Mahalle halkı ve muhtarına çalışmalara kar yağışı nedeniyle ara verildiği bilgisi verilmiş olup henüz toprak kurumadan yağan yağmur nedeniyle çim serme işlemi yapılamamıştır. Son yılların en yağışlı dönemi yaşanırken, Mart ayının 10’uncu gününden itibaren tekrarlayan kar yağışı nedeniyle çalışma zaruri haller üzerine yeniden ertelenmek durumunda kalmıştır. Son bir haftadır düzelen hava koşulları sayesinde toprak kurumaya başlamış, toprağın tamamen kurumasının ardından birkaç gün içinde çim serimi planlanmıştır.

Ancak şu anda hala ıslak olan toprak, muhtarımızın açıklamasında yaptığı soğan ekimi için de uygun değildir. Çim ekimi için belediyemiz tarafından yapılan çalışmaların üzerine ekilen soğanlar maalesef kuruyarak, milli servetimizin kayıp hanesine yazılacaktır. Bu açıklamanın tam da havaların düzelmeye başlamasıyla birlikte İzmit Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından, Karadenizliler Mahallesi’nde bulunan Şehit Deniz Üsteğmen Selçuk Esedoğlu parkındaki toprak sahayı yenileme çalışmalarıyla denk gelmesi ise oldukça manidardır. Sayın muhtarımızın da iyi bildiği gibi toprağın kuruması ile birlikte futbol sahasında çim serme ve tel çit çekme çalışmaları tamamlanacak ve bölge sakinlerinin hizmetine sunulacaktır.

Tarımın baltalandığı, çiftçimizin kan ağladığı bu günlerde tarıma dikkat çeken hareketi nedeniyle sayın muhtarımıza ise teşekkür ediyoruz. Muhtarımız ve mahalle halkımız talep ederse gerekli teknik ve zirai koşulları da sağlayarak hep birlikte tüm arazilerimizi büyük bir memnuniyetle ekip, tarıma kazandırabiliriz. İzmit Belediyesi olarak çiftçimizin ve tarımsal kalkınmanın her zaman en büyük destekçisiyiz.

Saygılarımızla,

T.C. İzmit Belediyesi

Muhtar Hizmet Masası Koordinatörü

Mehmet Baştürk