BAŞKAN HÜRRİYET: ARAÇ SATIN ALMASIYLA KAMU KAZANIYOR İSRAFIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

3 Aralık 2022
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, hizmet araçlarının satın alınmasıyla İzmit Belediyesinin araç kiralama garabetinden kurtularak, kamunun kazandığını israfın önüne geçildiğini söyledi

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Ekonomik kriz ne yazık ki sürekli fiyat artışına neden oluyor. Bu alımlar bizi kiralamadan kurtarıyor. Bu araçları en az 10 yıl kullanacağımızı varsayarsak 2 yıl kiralasak 2 yıl sonra bir daha kiralamak durumunda kalıyoruz. Artık bir daha kiralama konuşulmayacak ve bu araçlar belediyenin araçları olacak. Bu araçlar 10 yıl sonra ömrünü tamamladığında bile hiç yoksa bile ciddi hurda değeri olacak. Her halükarda kamu kazanıyor ve israfın önüne geçiliyor.

“Kendi Malımıza Kredi Ödeyeceğiz”

Biz belediyeyi sürekli borçlandırmak için uğraşıyoruz gibi algı yaratmaya çalışılıyor. Biz bu krediyi kullanmasak da zaten bu kadar parayı kiralamaya ödüyoruz. Hiç ödemediğimiz bir rakamken şimdi krediyle bir ödeme rakamı oluşturmuyoruz. Tam tersine belediyeyi kiralama garabetinden kurtarıyoruz. Bu paraları zaten kiralamaya ödüyoruz. Geri ödeyeceğimiz kredi taksitleri kadar kiralamaya zaten ödüyoruz. Biz başkasının malına para ödeyeceğimize kendi malımıza kira öder gibi kredi ödeyerek malın sahibi olmak istiyoruz.

“Gebze Belediyesi 53 Aracı 80 Milyona Kiralıyor”

Daha önce aldığımız araçlarla birlikte toplamda 130 araç satın almış olacağız. Bunlar hizmet aracı. Bu araçları belediyeye kazandırmış oluyoruz. Her halükarda bu işin satın almanın karlı olduğunu görüyoruz. Diğer belediyelerin yaptıkları kiralama ihalelerini görünce haklılığımız ortaya çıkıyor. Bunu siyaseten söylemiyorum. 2 yıl önce 27 milyona 71 tane kamyon satın alırken Gebze Belediyesi aynı 43 aracı 67 milyon liraya kiralamıştı. Rakamlar ortada. Şimdi bu dönemde biz 59 aracı 46 milyona satın alırken aynı Gebze Belediyesi yeni ihalesinde 53 tane aracı KDV hariç 63 milyon KDV ile birlikte 75 milyon, fiyat farklarını da katarsanız 80 milyon liranın üzerinde bir kiralama parası ödeyecek.

“Rakamlar Ortada”

Biz 59 aracı 46 milyona satın alıyoruz. Biz böyle yaparken 80 milyona 53 araç kiralama işini hangi belediye olursa olsun yanlış buluyoruz. Bu kiralama da 2 yıllık. 2 yıl sonra bir daha kiralanacak. Biz ise 2 yıllığına kredi çekiyoruz. Bir daha kiralama olmayacak. 5 tur daha bu araçlar kirasız, bedelsiz, ödemesiz belediyenin malı olacak. Milletin malına değil belediyenin malına kredi ödemiş olacağız. Rakamlar ortada”