İZMİT BELEDİYESİ, ‘SEVGİ, HER ENGELİ AŞAR’ DEDİ

3 Aralık 2022
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (1)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (2)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (3)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (4)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (5)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (6)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (7)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (9)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (10)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (11)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (12)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (13)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (14)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (15)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (16)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (17)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (18)
Izmit Belediyesi, `Sevgi, her engeli asar' dedi (19)
Metni Sesli Dinle

İzmit Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla ‘Sevgi, her engeli aşar’ sloganıyla gün boyu birbirinden anlamlı ve renkli etkinliklere imza attı

Engelli dostu İzmit Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında gün boyu gerçekleştirdiği etkinliklerle farkındalık yarattı. Güne Gülümse Kafe’de gerçekleşen kahvaltı programıyla başlayan engelli dernekleri, özel gereksinimli bireyler ve aileleri ardından Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliklerle keyifli bir günü geride bıraktı.

Solakoğlu, “Vatandaşlarımızın İhtiyaçlarına Kulak Verdik”

Kahvaltı programında konuşan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, “Göreve geldiğimizden bu yana hiçbir ayrım gözetmeksizin İzmit’te yaşayan her vatandaşımızın talep ve ihtiyaçlarına kulak verdik ve bu doğrultuda projeler ürettik. Özellikle engellilik alanında çeşitli hizmetleri hayata geçirdik. Geçen sene tam da bugün Yaşama Destek Evi’ni hayata geçirdik. Burada çocuklarımız günlük yaşam becerilerini öğreniyor.

Solakoğlu, Projeleri Anlattı

Engelsiz Taksi hizmetiyle ulaşım hizmetlerinde güçlük çeken yüzlerce engelli vatandaşımızın hastane ve tedavi merkezlerine ulaştırılmasını sağladık. Down sendromlu çocuklarımızın istihdam edildiği Down Kafe’de aylık etkinlik programları oluşturduk. Down sendromlu çocuklarımızın buradaki etkinliklerle gelişimlerini desteklemeye devam ediyoruz. Engelli vatandaşların yaşadıkları bir diğer problem ise istihdam. Belediyemiz de bu konuda çok duyarlı bir adım atarak sabahları mobil ikram araçları ile vatandaşlara çorba ikramımız bulunuyor dört engelli personelimiz burada çalışıyor.

“Kısa Mola Merkezi Açılacak”

Yaşlı ve hastalarımızın öz bakımıyla ilgili Evde Bakım Hizmetimize devam ediyoruz. Aynı zamanda hayata geçireceğimiz Evde Temizlik hizmetiyle ev temizliği ve hijyeni konusunda desteğe ihtiyaç duyan engelli ve yaşlı vatandaşlarımızı destekleyeceğiz. Kuruçeşme Mahallemizde yakında zamanda Kısa Mola Projemizi hayata geçireceğiz. Aileler engelli çocuklarını gözleri arkada kalmadan bu merkeze emanet edebilecekler.

“Fikirleriniz Çok Kıymetli”

Bizi ciddi derecede heyecanlandıran Otizm Spor ve Yaşam Evi projemiz var. Burada da otizmli bireyler ve aileleri, sonrasında tüm engelli gruplarına hizmet sunmak amacındayız. Kısa süre içerisinde faaliyete geçecek. Projelerimizin oluşmasında sizlerin fikirleri çok kıymetli. Hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘Engellilik ve İstihdam’

Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gün boyu devam eden etkinlikler Engellilik ve İstihdam konusu panel ile başladı. Panelde, İŞKUR Şube Müdürü İlhami Çelik, KSO Engelliler Üretim Merkezi Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Bayraktar, KOTO Eğitim Komitesi Üyesi Handan Kümeli ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Hüseyin Doğan konuşmacı olarak yer aldı. Engelli bireylerin iş hayatındaki yerinin konuşulduğu panelde özel gereksinimli bireylerin aileleri sorularına cevap buldu.

Gün Boyu Renkli Görüntüler Oluştu

Panelin ardından İzmit Belediyesi Kent Orkestrasının gerçekleştirdiği konser ile özel gereksinimli çocuklar dans ve şarkılar eşliğinde keyifli vakit geçirdi. Renkli görüntülerin yaşandığı programda Yaşama Destek Evi’nde eğitim alan öğrencilerin ritim gösterisi ile devam etti. Down Kafe Halk Oyunları Gösterisi ile kapanışın yapıldığı programdan büyük memnuniyet duyan özel gereksinimli bireyler ve aileleri İzmit Belediyesine teşekkür etti.